Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk ocenił, że perspektywy rozwoju transportu lotniczego w Polsce są dobre. W piątek Grabarczyk wziął udział w dyskusji o przyszłości tej branży na Forum Ekonomicznym w Krynicy.
Reklama

"W związku z Euro 2012 realizujemy wielkie inwestycje w tym sektorze. Przeznaczyliśmy na nie 4,7 mld zł. Skoncentrowaliśmy te wydatki na przestrzeni kilku zaledwie lat. Zwiększamy przepustowość lotnisk, bo podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej najważniejsze będzie zagwarantowanie szybkiej obsługi zwiększonego potoku pasażerów" - mówił minister dziennikarzom.

Podkreślał, że minister infrastruktury musi spoglądać na przyszłość sektora lotniczego z perspektywy całego systemu. "O rozwoju całego transportu mówimy, że budujemy system. System musi być zintegrowany, to znaczy, że poszczególne środki transportu muszą być zharmonizowane, muszą współgrać - by osiągać efekt synergii - i zrównoważone. Nie możemy zapominać o żadnym z sektorów" - podkreślił Grabarczyk.

Jego zdaniem, takie podejście da dobre rezultaty i pozwoli zoptymalizować efekty. "Dlatego budujemy nowe drogi kołowania, powiększamy powierzchnie postojowe i budujemy nowe terminale, żeby w warunkach komfortowych obsługiwać pasażerów" - powiedział.

Mówiąc o już widocznych efektach tych działań Grabarczyk przytoczył przykład zmian na warszawskim lotnisku Okęcie. "Wykonaliśmy remont dróg startowych, oddaliśmy do eksploatacji terminal, z czym nie poradzili sobie nasi poprzednicy. Groziła nam kompromitacja w związku z niewypełnianiem norm układu z Schengen. Ale zintegrowaliśmy także z terminalem nowe pirsy: południowy i centralny. Dziś najczęściej samoloty dokują do rękawów, co poprawia standard obsługi pasażerów" - mówił minister infrastruktury.

Jego zdaniem, Okęcie już staje się ważnym portem przesiadkowym. "Zwiększyliśmy przepustowość tego portu, coraz aktywniejsze są porty regionalne, wszystko teraz będzie zależało od tego, czy LOT jako dominujący operator na Okęciu zorganizuje odpowiednią sieć połączeń. LOT poprawił wyniki, to napawa optymizmem" - ocenił.

O rosnącej randze lotniska - zdaniem Grabarczyka - świadczą lądowania nowoczesnych samolotów. "Myślę, że nieprzypadkowo w odstępie kilku tygodni Okęcie gościło najnowocześniejsze samoloty pasażerskie. Lądowały Airbus 380 i Dreamliner - nowy samolot, który już niebawem będzie latał w barwach polskiego przewoźnika" - podkreślał minister.