Szef sztabu wyborczego PO Jacek Protasiewicz w wydanym w sobotę oświadczeniu wyraził zaskoczenie, że propozycja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w sprawie uzgodnienia debat między PO i PiS nie obejmuje debaty liderów partii.

"W tej sytuacji oświadczamy, że premier Donald Tusk przyjął zaproszenie do dyskusji z liderami innych partii, w tym Jarosławem Kaczyńskim, w dniu 5.9.2011 na antenie TVP2 w programie "Tomasz Lis na żywo". Liczymy również na obecność prezesa PiS" - napisał Protasiewicz.

"Wyrażamy zdziwienie, że wśród wydelegowanych do debat przedstawicieli PiS znajdują się osoby nie biorące udziału w najbliższych wyborach i w związku z tym jesteśmy gotowi do uzgodnień ze sztabem wyborczym PiS w sprawie formuły tych debat" - zaznaczył szef sztabu PO.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał list do premiera Donalda Tuska, w którym proponuje serię przedwyborczych debat, m.in. o rolnictwie i polityce zagranicznej. Jako warunek jego debaty z szefem rządu, Kaczyński wymienił "zwinięcie przez Tuska białej flagi".

Według propozycji PiS, między 11 a 18 września miałaby odbyć się debata na temat rolnictwa, w której partię Kaczyńskiego reprezentowałby europoseł PiS Janusz Wojciechowski; 18-21 września - debata o wojsku z udziałem b. szefa MSWiA Ludwika Dorna; 25 września - 2 października - debata o polityce zagranicznej z udziałem b. wiceministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego; po 2 października - debata o dialogu społecznym z udziałem b. szefa NSZZ "Solidarność" Janusza Śniadka, a także o gospodarce i finansach z udziałem członkini Rady Polityki Pieniężnej Zyty Gilowskiej.

W opinii Jarosława Kaczyńskiego, jeżeli PO uchyli się od propozycji debat, "dla społeczeństwa będzie to rzecz zupełnie oczywista". "Nie mają nic do powiedzenia, wiedzą, że poniosą kompletną klęskę" - powiedział.