W trzy tygodnie po uruchomieniu programu finansowych zachęt dla hakerów za wskazywanie usterek na swej stronie internetowej, Facebook wypłacił już nagrody za przeszło 40 tys. dolarów.

Facebook nazwał swój program sukcesem, podkreślając, że zmobilizował on zwolenników bezpieczeństwa w sieci na całym świecie, co przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa samego portalu. „Odezwali się pasjonaci bezpieczeństwa w Internecie z przeszło 16 krajów świata, od Turcji po Polskę” – czytamy w komunikacie Facebooka.

Firmy coraz częściej opłacają hakerów

W ostatnich latach firmy technologiczne zaczęły opłacać hakerów, zachęcając ich do przesyłania poufnych informacji dotyczących odkrytych robaków i wirusów internetowych. Podobne programy “bug bounty” (nagroda za robaka) wprowadziły Google i Mozilla – pisze portal PC World.

500 dolarów za robaka

Facebook płaci 500 dolarów za jednego wykrytego robaka, ale w wyjątkowych przypadkach może wysupłać więcej pieniędzy. Na przykład, jeden z hakerów otrzymał 5000 dolarów za „bardzo rzetelny raport”, w innych przypadku nagrodził jednego z badaczy kwotą 7 tys. dolarów za wskazanie na sześć różnych kwestii.

Chociaż portal wypowiada się z uznaniem o nowym programie nie zamierza jednak rozszerzać go na setki tysięcy aplikacji, które powstają na Facebooku z udziałem stron trzecich. „Niestety, to byłoby niepraktyczne” – podkreśla firma.