Prezydent USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali w sobotę telefonicznie o kryzysie w strefie euro i perturbacjach na rynkach finansowych - poinformował Biały Dom w oświadczeniu. Wezwali do działania mającego ożywić światową gospodarkę.

"Oboje liderzy zgodzili się co do ważności uzgodnionej akcji, w tym poprzez grupę G20, aby sprostać obecnym wyzwaniom ekonomicznym i wesprzeć wzrost oraz tworzenie miejsc pracy w globalnej gospodarce" - napisano w komunikacie po rozmowie.

Nowa dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde ostrzegła w sobotę, że światowej gospodarce grozi recesja i wezwała do skoordynowanych przedsięwzięć zaradczych, w tym obowiązkowego dokapitalizowania banków europejskich.

Biały Dom poinformował również, że Obama i Merkel omówili problem uregulowania pokojowego na Bliskim Wschodzie i zapowiedzieli, że będą kontynuować pracę nad oświadczeniem kwartetu bliskowschodniego (UE, USA, Rosja, ONZ), które ma stanowić podstawę do wznowienia bezpośrednich rozmów między Izraelem i Palestyńczykami.