"To zatwierdzone kandydatury do Senatu. W najbliższym czasie, myślę, że pod koniec tygodnia, przedstawimy kandydatów w wyborach do Sejmu" - powiedział na konferencji prasowej we wtorek w Lublinie rzecznik prasowy PiS w Lubelskiem Sylwester Tułajew.

Na Lubelszczyźnie w nadchodzących wyborach parlamentarnych senatorowie będą wybierani w sześciu okręgach jednomandatowych.

PiS w pięciu okręgach wystawi obecnych senatorów. W okręgu nr 14 obejmującym Puławy i okoliczne powiaty kandydatem tej partii będzie Stanisław Gogacz. W okręgu nr 15 obejmującym Kraśnik i sąsiednie powiaty, o mandat senatora będzie się ubiegał Grzegorz Czelej. Senator Lucjan Cichosz wystartuje w okręgu nr 18 obejmującym Chełm i okoliczne powiaty, a w okręgu nr 17 obejmującym Białą Podlaską i powiaty sąsiednie - senator Ryszard Bender. Natomiast Jerzy Chróścikowski będzie kandydatem PiS w okręgu nr 19 obejmującym Zamość i okoliczne powiaty.

W okręgu nr 16 - miasto Lublin - kandydatem PiS na senatora będzie adwokat, pełnomocnik Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w województwie lubelskim, prof. KUL i UMCS Henryk Cioch.

Cioch nie należy do partii politycznej

Cioch nie należy do partii politycznej. Był m.in. przedstawicielem prezydenta Kaczyńskiego w Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Komisji Nadzoru Finansowego. W 2010 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Lecha Kaczyńskiego. Był też pełnomocnikiem prezydenta w postępowaniu prokuratorskim dotyczącym znieważenia Lecha Kaczyńskiego przez Janusza Palikota.

Głównym tematem zwołanej we wtorek konferencji PiS była krytyka broszury PO pt. "Polska w budowie", w której Platforma chwali się inwestycjami realizowanymi na Lubelszczyźnie. W broszurze wymieniane są m.in. budowa lotniska w Świdniku pod Lublinem, budowa drogi ekspresowej nr 17 łączącej Lublin z Warszawą, budowa obwodnicy Kraśnika na trasie nr 19.

"Chcemy podkreślić, że zdecydowana większość tych inwestycji jest tak naprawdę autorstwa PiS. Zdecydowana większość to inwestycje, które mają początek za rządów PiS" - powiedział Tułajew.

Według posła PiS Lecha Sprawki, PO niesłusznie przypisuje tylko sobie zasługi w sprawie budowy portu lotniczego. "To koalicja PiS i PO spowodowała, że lokalizacja portu lotniczego znalazła miejsce w Świdniku. Głównym udziałowcem jest miasto Lublin, a decyzje rady miasta były uzależnione od większości klubu radnych PiS" - powiedział Sprawka.

Dodał, że gdyby był realizowany harmonogram budowy dróg ekspresowych i autostrad w Polsce opracowany jeszcze przez rząd PiS, to budowa drogi ekspresowej nr 17 między Lublinem a Warszawą byłaby znacznie bardziej zaawansowana niż obecnie.

Poseł PiS Sławomir Zawiślak powiedział, że niektóre wymienione w broszurze PO inwestycje jak np. budowa siedziby urzędu celnego w Białej Podlaskiej zostały sfinansowane z Funduszy Norweskich, których pozyskanie nie jest zasługą partii politycznych.

Także wymieniane w broszurce budowa stadionu w Puławach czy rewitalizacja Starego Miasta w Zamościu to - jak podkreślił Zawiślak - osiągnięcia tamtejszych władz samorządowych. "To nie jest zasługa Platformy Obywatelskiej" - stwierdził.

Obecni na konferencji posłowie Sprawka i Zawiślak, senator Grzegorz Czelej oraz Tułajew pocięli nożycami broszurę PO. "Należy przeciąć tę falę propagandy, która płynie ze strony Platformy Obywatelskiej" - powiedział Tułajew.