Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną rozpoczął w środę pierwszą oficjalną wizytę w Austrii. Z prezydentem Heinzem Fischerem ma rozmawiać m.in. o przewodnictwie Polski w Radzie UE i o pomocy dla krajów strefy euro pogrążonych w kryzysie zadłużenia.

W Wiedniu ma być ponadto omawiana sprawa zbliżenia państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.

Przewidziane są rozmowy plenarne obu delegacji pod przewodnictwem prezydentów.

Komorowski ma tego dnia spotkać się również z wicekanclerzem, ministrem spraw zagranicznych i europejskich Michaelem Spindeleggerem oraz z przewodniczącą Rady Narodowej, wyższej izby austriackiego parlamentu, Barbarą Prammer.

Następnie weźmie udział w Austriacko-Polskim Forum Gospodarczym, zainaugurowanym we wrześniu 2009 roku przez Fischera podczas wizyty w Warszawie.

Wieczorem w polskiej ambasadzie pary prezydenckie wysłuchają koncertu pianisty Piotra Palecznego.

W czwartek Bronisław Komorowski jako pierwszy polski prezydent odwiedzi były nazistowski obóz koncentracyjny w Mauthausen koło Linzu w Górnej Austrii. Po złożeniu wieńców zaplanowano przemówienia Komorowskiego i Fischera, a następnie odwiedziny w polskim miejscu pamięci.

W obozie w Mauthausen naziści przetrzymywali w latach 1938-45 ok. 200 tysięcy ludzi, z czego jedną czwartą stanowili Polacy. W dniu wyzwolenia obozu przez żołnierzy amerykańskich 5 maja 1945 r. przy życiu pozostawała niespełna połowa więźniów.