W sobotę na spotkaniu z Obamą oprócz liderów partyjnych pojawią się m.in.: Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Bogdan Borusewicz - poinformował w środę minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak. "Jest to symboliczne spotkanie z ojcami polskiej demokracji, którzy wywalczyli wolność" - powiedział.

Jak powiedział wieczorem w "Kropce nad i" w TVN24 Nowak, inicjatorem spotkania z był prezydent Bronisław Komorowski, a przywódca USA z "chęcią na to przystał".

Nowak poinformował, że na spotkaniu pojawi się kilkadziesiąt osób, które przyczyniły się do demokratycznych zmian w naszym kraju. "Będą to liderzy polskiej demokracji, przełomu i transformacji (...) osoby, które przyczyniły się do polskiego demokratycznego zrywu" - mówił Nowak. "Będą liderzy organizacji pozarządowych, liderzy dzisiejszego porządku publicznego, działacze partyjni, marszałkowie Sejmu i Senatu" - kontynuował.

Nowak powiedział, że rozmowy będą dotyczyły doświadczeń polskiej demokracji i temu, co mogą one dać światu. "W ramach współdziałania musimy się dzielić doświadczeniami i cieszę się, że prezydent Obama chce wysłuchać polskich doświadczeń" - ocenił.

Nowak podkreślił, że spotkanie będzie też "okolicznością do podziękowania narodowi amerykańskiemu" za wsparcie, jakie nasz kraj otrzymał od USA w PRL i pierwszych latach demokracji.

Spotkanie odbędzie się w Kancelarii Prezydenta w Sali Kolumnowej

Ze strony partii politycznych w spotkaniu wezmą udział: prezes PiS Jarosław Kaczyński, w spotkaniu Obamy z liderami polskich partii politycznych mają uczestniczyć: Waldemar Pawlak (PSL); Joanna Kluzik-Rostkowska (PJN); Grzegorz Napieralski (SLD), a z PO - według informacji PAP ze źródeł w partii - najprawdopodobniej Grzegorz Schetyna.

Jak powiedział Nowak, spotkanie odbędzie się w Kancelarii Prezydenta w Sali Kolumnowej.

Pytany o tematy rozmów podczas dwustronnego spotkania obu prezydentów Nowak powiedział, że Komorowski i Obama będą rozmawiali o współpracy wojskowej - w tym o zaangażowaniu w Iraku i Afganistanie - uściśleniu współpracy między Polską i USA oraz o współpracy gospodarczej.

Amerykański prezydent będzie przebywał w Polsce w 27 i 28 maja. Weźmie udział w szczycie przywódców Europy Środkowo-Wschodniej; spotka się także m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem.