Biełsat to satelitarny, białoruskojęzyczny kanał TVP nadawany specjalnie dla widzów na Białorusi.

W liście do Brauna i Dworaka białoruscy intelektualiści, m.in. dziennikarze, ludzie kultury i naukowcy, podkreślili, że Biełsat odgrywa niezwykle ważną rolę w kwestii rozwoju języka białoruskiego i kultury i jest "jedyną niezależną białoruskojęzyczną stacją telewizyjną na świecie".

Jak napisano w liście, Biełsat jest dla Białorusinów "jedyną telewizją, z której mogą uzyskiwać obiektywne informacje o sytuacji w kraju i na świecie, miejscem prawdy, pluralizmu, zamiłowania do wolności. Wszystko to przyczynia się do obserwowanego w ostatnim czasie na Białorusi szybkiego wzrostu popularności Biełsatu".

"Jako przedstawiciele inteligencji białoruskiej pragniemy przypomnieć raz jeszcze o nieocenionej wartości, jaką jest niezależny kanał telewizyjny nadający w języku białoruskim i poruszający problemy białoruskie. Ze wspólnej historii wiemy, że poparcie dla demokracji, pragnienia wolności państw sąsiadujących zawsze były ważne dla narodu polskiego. W tym trudnym dla naszego kraju okresie jesteśmy niezmiernie wdzięczni Polsce za to, że niesie najbardziej realną i skuteczną pomoc na rzecz Wolności i Demokracji na Białorusi. Z przykładu Polski, której Wolny Świat w swoim czasie również pomógł stać się wolnym krajem, wiemy, jak skuteczna może okazać się taka pomoc, zwłaszcza gdy dotyczy rozpowszechnienia niezależnych, prawdziwych informacji" - podkreślono.

5,5 proc. Białorusinów deklaruje, że jest stałymi widzami TV Biełsat

Pod apelem podpisali się m.in. poeta i malarz Michał Aniempadystau; przewodniczący Komisji Etyki Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Anatol Hulajeu; reżyser filmowy, dyrektor Białoruskiego Liceum Humanistycznego, przewodniczący Rady Inteligencji Białoruskiej Uładzimir Kołas; pierwszy ambasador Białorusi w RFN Piotra Sadouski; prezes Stowarzyszenia Języka Białoruskiego Aleh Trusau; scenarzysta filmowy Uładzimir Chalip i prezes Akademii Nauk Białorusi (1997-2001), przewodniczący wyższej izby Zgromadzenia Narodowego Republiki Białoruś (2000-2003) prof. Alaksandr Wajtowicz.

Rzeczniczka TVP Joanna Stempień-Rogalińska zapowiedziała w czwartek, że kierownictwo spółki odniesie się do apelu w najbliższym możliwym czasie.

Formalnie kanał Biełsat powstał na mocy porozumienia podpisanego przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Telewizję Polską w 2007 r. Zakłada ono wieloletnie współtworzenie i finansowanie TV Biełsat. Pierwsza i jak dotąd jedyna niezależna telewizja na Białorusi rozpoczęła nadawanie 10 grudnia 2007 r.; tego dnia przypada Światowy Dzień Praw Człowieka.

Z badania przeprowadzonego przez ośrodek "Zierkało Info" dla TV Biełsat w grudniu ub.r. wynika, że 5,5 proc. Białorusinów deklaruje, że jest stałymi widzami TV Biełsat; liczba ta od kwietnia do grudnia ubiegłego roku wzrosła ponad dwukrotnie. Oglądanie TV Biełsat "od czasu do czasu" zadeklarowało 6,7 proc. badanych. Oznacza to 420 tys. stałych widzów i 510 tys. oglądających Biełsat nieregularnie.