Dwie największe partie polityczne pozyskały w sumie poparcie aż 80 proc. ankietowanych - wynika z badań GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Połowa ankietowanych zadeklarowała poparcie dla partii Donalda Tuska. Tak dobrego wyniku PO nie miało jeszcze w tym roku.

Największy rywal - PiS zdobył w tym sondażu 30 proc. poparcie. Spada popularność SLD, który tym razem znalazł uznanie 11 proc. respondentów. Poniżej progu wyborczego znalazło się PSL z rezultatem 4 proc.

Komentujący sondaż socjologowie zwracają uwagę na stabilny elektorat partii Jarosława Kaczyńskiego. Dochodzi do małych przepływów zwolenników pomiędzy tym ugrupowaniem a PO. SLD zyskuje głównie wtedy, gdy dwaj liderzy kłócą się o kwestie społeczne i finansowe.

Na wyniki duży wpływ miała również rocznica katastrofy smoleńskiej

Na wyniki duży wpływ miała również rocznica katastrofy smoleńskiej, o której obchodach głośno było już na kilka tygodni przed 10 kwietnia.

Poparcie dla pozostałych partii jest śladowe i wynosi 1 proc. Taki wynik osiągnęły PJN, UPR, Samoobrona i Partia Kobiet - czytamy w "Rzeczpospolitej".