Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew skrytykował w piątek jakość produkowanych w jego kraju samolotów. Miedwiediew ocenił, że pod tym względem rosyjskie maszyny ustępują tym produkowanym na Zachodzie. "Doświadczyłem tego na własnej skórze" - powiedział. W oddanym do dyspozycji Miedwiediewa samolocie Tu-214 wystąpiły usterki.

Prezydent nie rozwinął tej myśli. Źródło w jego otoczeniu wyjaśniło jednak, że w oddanym do dyspozycji Miedwiediewa samolocie Tu-214 wystąpiły usterki. "W czasie lotu prezydenta na Tu-214 miały miejsce problemy z podwoziem. Maszyną tą lecieliśmy zaledwie kilka razy" - oznajmił anonimowy przedstawiciel Kremla, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.

"Ten piękny samolot kosztuje około 50 mln dolarów. Obecnie nie nadaje się do eksploatacji. Producent rozbiera go na części, by zrozumieć, gdzie tkwi błąd" - powiedział rozmówca rosyjskiej agencji.

Na potrzeby Miedwiediewa zakupiono samolot Falcon-900

Źródło RIA-Nowosti zauważyło też, że na potrzeby Miedwiediewa zakupiono samolot Falcon-900, gdyż stało się jasne, że wkrótce prezydent nie będzie miał czym latać.

Natomiast rzecznik wydziału gospodarczego Administracji Prezydenta Wiktor Chrekow poinformował, że w przyszłym roku specjalny oddział lotniczy Rossija, przewożący prezydenta i inne ważne osoby w państwie, otrzyma do swojej dyspozycji dwa Airbusy 319. Te średniodystansowe maszyny zastąpią zwrócone producentowi Tu-214.

Problemy lotnictwa, w tym bezpieczeństwa lotów, były w piątek tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w rezydencji Miedwiediewa w Gorkach koło Moskwy.

"Sytuacja w cywilnym przemyśle lotniczym Rosji jest zasmucająca"

Prezydent ocenił, że sytuacja w cywilnym przemyśle lotniczym Rosji jest "zasmucająca". "W 2010 roku wytworzono zaledwie 7 samolotów pasażerskich. Jest to przygnębiająca liczba" - oświadczył.

Gospodarz Kremla zauważył też, że od 2000 roku liczba lotnisk cywilnych w Rosji zmniejszyła się o 40 proc. "Jednak chodzi nie tylko o ilość, ale również o jakość. Infrastruktura wielu czynnych lotnisk nie odpowiada już wymogom organizacji lotów. Będziemy zmuszeni je rekonstruować, nie bacząc na to, że jest to bardzo kosztowny program" - powiedział.

"Rosyjskie samoloty nie powinny przegrywać z zagranicznym"

Miedwiediew podkreślił też, że "rosyjskie samoloty nie powinny przegrywać z zagranicznymi pod względem swoich charakterystyk - głośności silnika, zużycia paliwa i zasięgu - nie mówiąc już o "intelektualnym nadzieniu" maszyny, jego elektronice".

"Trzeba ciężko harować, a nie tylko upominać się o pieniądze" - podkreślił.

Prezydent poinformował, że na lotnictwo cywilne do 2020 roku rząd wyasygnuje ponad 5 bln rubli (ponad 176 mld dolarów), w tym 470 mld RUB (16,5 mld USD) na modernizację lotnisk.