MSZ podpisało w poniedziałek porozumienie z TVP i Polskim Radiem, na mocy którego media te będą miały wyłączność na obsługę niektórych części z 25 najważniejszych imprez polskiej prezydencji. TVP i PR będą zobligowane bezpłatnie użyczyć sygnał audio i wideo innym mediom.

Porozumienie podpisali: minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz, p.o. prezesa zarządu TVP Juliusz Braun, oraz p.o. prezesa zarządu Polskiego Radia Jarosław Hasiński.

"Bardzo się cieszę z tego, że zarówno Polskie Radio jak i TVP wesprą nasze starania o to, aby polska prezydencja wyglądała jak najlepiej" - powiedział Dowgielewicz. Dodał, że jest wdzięczny, iż "media publiczne w tych ważnych okolicznościach dla naszego kraju, będą realizowały swoją misję publiczną".

Zdaniem Brauna, to ważny dzień dla mediów publicznych. "To wydarzenie podkreśla, że media publiczne, to jest ważny element państwa demokratycznego" - mówił. Zapewnił, że Telewizja Polska będzie gwarantować dobrej jakości obraz z 25 najważniejszych wydarzeń w pięciu miastach, który bez żadnych ograniczeń będzie docierać do wszystkich zainteresowanych mediów i widzów.

Porozumienie przewiduje obsługę 25 najważniejszych przedsięwzięć polskiego przewodnictwa w Radzie UE

Hasiński podkreślił, że Polskie Radio czuje się zaszczycone udziałem w przygotowaniach do prezydencji. Dodał, że PR będzie przekazywało nieskazitelny dźwięk z każdego z 25 wydarzeń podczas prezydencji.

"Trzeba pamiętać, że tutaj nie chodzi o wyłączność na wszystko co się dzieje w trakcie spotkania (podczas prezydencji), bo przykładowo na konferencje prasowe wszystkie media będą miały swobodny dostęp, natomiast Polskie Radio i TVP będą miały wyłączność na fragmenty tych wydarzeń, takich jak tzw. tour de table, gdzie operator wchodzi na salę obrad i pokazuje jego uczestników" - powiedział rzecznik prezydencji Konrad Niklewicz.

Dodał, że to, co media publiczne będą nagrywały i transmitowały będzie dostępne dla innych za darmo.

Porozumienie przewiduje obsługę 25 najważniejszych przedsięwzięć polskiego przewodnictwa w Radzie UE, w tym - inaugurację w Teatrze Wielkim i na Placu Defilad w Warszawie, szczyt Partnerstwa Wschodniego, Europejski Kongres Kultury oraz Europejskie Dni Rozwoju.