Do GUS dotarły sygnały, że w woj. małopolskim pojawiły się osoby, które odwiedzają mieszkańców, podszywając się pod rachmistrzów spisowych - poinformował w środę rzecznik Urzędu Władysław Łagodziński. Zaapelował o zgłaszanie takich spraw policji.

Rzecznik podkreślił, że obecnie na terenie Polski nie są zbierane żadne dane w ramach spisu powszechnego ludności i mieszkań.

Mimo to w woj. małopolskim mieszkańców odwiedzają osoby podające się za rachmistrzów spisowych. Zbierają informacje na temat dochodów rodzin.

"Osoby te nie są pracownikami Statystyki Publicznej i nie mają żadnych uprawnień do realizacji prac spisowych. W przypadku pojawienia się takich osób, prosimy o powiadomienie policji w celu zdemaskowania i zatrzymania oszustów" - poinformował rzecznik.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań prowadzony będzie od 1 kwietnia do 30 czerwca br. Rachmistrze spisowi rozpoczną odwiedzać mieszkańców od 8 kwietnia i będą prowadzić prace do 30 czerwca.

Obchód przedspisowy odbywać będzie się od 1 do 17 marca br., "jednak wszystkie czynności rachmistrzów (w ramach tego obchodu - PAP) będą odbywały się przed domem lub mieszkaniem" - podkreślił GUS.

Łagodziński podał też, że w trakcie spisu rachmistrze będą nosili w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem oraz imieniem i nazwiskiem. Będzie on opatrzony także pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu statystycznego, który wydał identyfikator.

W swojej pracy rachmistrze będą używać terminali mobilnych, w których będą umieszczać pozyskane informacje. "Jedyną formą zbierania danych podczas spisu jest forma elektroniczna" - podkreślił rzecznik.