Ratusz w Nowym Sączu ostrzega przed oszustami podającymi się za rachmistrzów spisowych. Wątpliwości mieszkańców wzbudziły pytania o dochody - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka urzędu miasta w Nowym Sączu, Małgorzata Grybel.

Grybel zwraca uwagę, aby uważać na takie osoby i nigdy nie informować o zarobkach. "Rachmistrzowie w ogóle nie będą zadawali pytania o zarobki. Taka wiedza mogłaby być wykorzystane przez złodziei" - powiedziała rzeczniczka.

Jak dodała, informacja o fałszywych rachmistrzach dotarła do nowosądeckiego ratusza w piątek. Policja jeszcze nie otrzymała zgłoszenia w tej sprawie.

Narodowy Powszechny Spis Ludności i Mieszkań przeprowadzany będzie w Nowym Sączu od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. Tak zwany obchód przedspisowy odbędzie się od 1 do 17 marca, ale wówczas wszystkie czynności wstępne będą odbywały się przed domem lub mieszkaniem osób objętych spisem.

"Obecnie nie jest prowadzony żaden dodatkowy spis i wszelkie osoby, które podają się za urzędników, nie są uprawnione do zbierania danych" - dodała Grybel.

Według Grybel rachmistrzowie powinni się wylegitymować identyfikatorem ze zdjęciem. W razie wątpliwości, czy dana osoba rzeczywiście jest zatrudniona przy spisie, można to sprawdzić dzwoniąc do urzędu miasta lub gminy.

Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011 roku będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno-społecznej oraz społeczno-ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.

Jak poinformował GUS, w ramach spisu zostaną zebrane dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną, migracje wewnętrzne i zagraniczne, charakterystykę etniczno-kulturową, niepełnosprawność, wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego, rodziny oraz charakterystykę mieszkań i budynków.

Poprzedni Narodowy Spis Powszechny i Powszechny Spis Rolny odbył się w czerwcu 2002 roku.