Redaktorzy Ewa Usowicz i Krzysztof Sobczak otrzymali dziś Złote Wagi - nagrody Naczelnej Rady Adwokackiej za wybitne osiągnięcia w propagowaniu wiedzy prawnej. Obecna zastępczyni redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” i obecny redaktor naczelny portalu internetowego lex.pl byli przez wiele lat związani z Gazetą Prawną.

Waga to symbol Temidy, greckiej bogini sprawiedliwości. Adwokaci co roku nagradzają przedstawicieli mediów, którzy zajmują się tematyką prawną, popularyzując ją wśród szerokiej rzeszy odbiorców.

Nagrody Złotej Wagi zostały przez NRA wręczone już po raz szósty. – To nagroda za umiejętność znajdowania równowagi w świecie pełnym sprzeczności, za wyważone sądy – uzasadniają adwokaci.

Po raz pierwszy Złote Wagi przyznano w 2005 roku Marcie Pionkowskiej (obecnie Dziennik Gazeta Prawna) i Janowi Ordyńskiemu. W kolejnej edycji (2006) nagrody te otrzymali: Anna Godzwon z Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia oraz Stanisław Podemski, publicysta „Polityki”. W roku 2007 nagrodę przyznano ks. Remigiuszowi Sobańskiemu, zaś w roku 2008 Monice Olejnik oraz Maciejowi Iłowieckiemu. Złote Wagi za 2009 rok otrzymali: Małgorzata Ziętkiewicz z redakcji „Wydarzeń” w telewizji Polsat oraz Wojciech Tumidalski z Polskiej Agencji Prasowej.

W skład Kapituły Złotej Wagi wchodzą: prezes NRA adw. Andrzej Zwara, byli prezesi NRA: adw. Maciej Bednarkiewicz, oraz adw. Czesław Jaworski, który jednocześnie zasiada w kapitule jako redaktor naczelny „Palestry”. W tym roku z zasiadania w kapitule nagrody zrezygnował adw. Stanisław Rymar, ze względu na objęcie funkcji sędziego Trybunału Konstytucyjnego.