Relacje Polski i Finlandii z Rosją, kryzys finansowy, współpraca w UE, wymiana gospodarcza, inwestycje w energetyce jądrowej - to główne tematy rozmów premiera Donalda Tuska z premier Finlandii Mari Kiviniemi, która w środę przyjechała do Warszawy z roboczą wizytą.



Tusk i Kiviniemi podkreślili na wspólnej konferencji prasowej, że relacje polsko-fińskie są bardzo dobre - zarówno w wymiarze dwustronnym jak i w Unii Europejskiej. "Nasze stosunki są dobre, stabilne, nie wymagają politycznych interwencji" - ocenił Tusk. Kiviniemi nazwała dwustronne stosunki "pozytywnymi i stabilnymi".

Premierzy Polski i Finlandii rozmawiali także o walce z kryzysem gospodarczym, unijnym programie Partnerstwa Wschodniego, polskiej prezydencji w UE w II połowie 2011 roku i ochronie środowiska w basenie Morza Bałtyckiego.

"Finlandia jest dzisiaj przykładem dobrego wychodzenia z sytuacji kryzysowej, znajduje się w ciągle dość ekskluzywnym klubie państw, które mają dodatni wzrost gospodarczy" - podkreślił Tusk. Jak zaznaczył, oba rządy mają takie samo zdanie, jeśli chodzi o sposoby zwalczania skutków kryzysu finansowego.

Tusk zadeklarował, że Polska i Finlandia będą dalej opowiadały się za "większymi rygorami, poważną dyscypliną finansową, większą odpowiedzialnością finansową państw członkowskich UE nad mechanizmami i instrumentami, które będą egzekwować zdrowe reguły finansów i gospodarki".

Premier Finlandii uznała, że aby walczyć ze skutkami kryzysu, trzeba podnieść konkurencyjność gospodarki europejskiej, m.in. poprzez wykorzystanie możliwości stwarzanych przez "nowe technologie". Jak oceniła, bardzo ważnym krokiem byłoby też stworzenie wewnętrznego rynku cyfrowego.

Kiviniemi przypomniała, że około 200 fińskich firm pracuje na rynku polskim.

Polski premier nazwał bardzo interesującą rozmowę o relacjach obu państw z Rosją. "Historia i dzisiejsze doświadczenia Polski i Finlandii są w wielu przypadkach podobne, w niektórych uzupełniające się. Fiński punkt widzenia, jak budować relacje z naszym wschodnim sąsiadem może być bardzo interesujący dla Polski i całej Unii Europejskiej" - zaznaczył.

Kiviniemi oceniła, że ocieplenie stosunków między Polską a Rosją ma pozytywny wpływ na działania Unii Europejskiej. "Cała Unia Europejska jest gotowa do poparcia trendu modernizacyjnego w Rosji" - podkreśliła.

Zadeklarowała również, że Finlandia pomoże Polsce w trakcie naszej prezydencji w UE "na wszystkie możliwe sposoby".

Tusk wysoko ocenił możliwości, jakie daje Polsce współpraca z Finlandią w takich dziedzinach jak energetyka jądrowa, zaawansowane technologie, inwestycje gospodarcze. Jak dodał, blisko 2 tysiące Polaków pracuje obecnie przy budowie elektrowni jądrowej w Finlandii. "To jest doświadczenie, które będzie procentowało także w Polsce" - uważa szef polskiego rządu.

Polski premier nie wykluczył współpracy z Finlandią przy prywatyzacji części przemysłu zbrojeniowego w Polsce.

Tusk powiedział, że jest bardzo zadowolony z efektów rozmów z fińską premier dotyczących planów rozszerzenia UE o Chorwację i Serbię. "Niewykluczone, że w czasie naszej prezydencji będziemy stawiali "kropkę nad i" jeśli chodzi o proces akcesyjny Chorwacji, być może uda się przyspieszyć także rozmowy dotyczące Serbii" - powiedział.

"Stanowisko Polski i Finlandii w sprawie rozszerzenia jest identyczne, jesteśmy +za+, przy spełnieniu kryteriów dla każdego (państwa), które jest zainteresowane i które już jest w procesie akcesyjnym" - podkreślił polski szef rządu.

Tusk przypomniał, że Kiviniemi była już w Polsce, gościła w Gdańsku, jako chórzystka. "Uznaliśmy to za dobry znak, że przygoda pani premier z Polską zaczęła się od mojego rodzinnego miasta - Gdańska" - powiedział.