Firma Danone zgodziła się w środę wypłacić 21 mln dol. tytułem odszkodowania za wprowadzające konsumentów w błąd reklamy jej produktów - jogurtu Activia i napoju DanActive. Odszkodowanie jest elementem ugody pozasądowej zawartej z władzami stanowymi i federalnymi.

Reklamy firmy Danone głosiły, że bakterie zawarte w jogurtach Activia wspomagają regularne funkcjonowanie przewodu pokarmowego, a napój DanActive podnosi odporność organizmu.

Federalna Komisja Handlu (FTC) poinformowała w środę, że nie ma wystarczających danych naukowych na poparcie zawierających takie informacje tekstów promocyjnych, zamieszczanych na opakowaniach produktów oraz w ich reklamach.

Prokuratorzy generalni z 39 stanów ogłosili w środę, że Danone wypłaci 21 mln dol. odszkodowania w ramach ugody pozasądowej

Komisja podała, że zawarła ugodę z firmą Danone. Podkreśliła też, że Danone nie wolno było posługiwać się w celach promocyjnych informacjami, które nie zostały potwierdzone przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Prokuratorzy generalni z 39 stanów ogłosili w środę, że Danone wypłaci 21 mln dol. odszkodowania w ramach ugody pozasądowej. Postępowanie 39 stanów przeciw Danone, któremu przewodzili prokuratorzy z Oregonu (zachód) i Tennessee (środkowy wschód), doprowadziło do największej w historii ugody między producentem żywności a oskarżycielami reprezentującymi wiele stanów.

"Konsumenci chcą i mają prawdo do prawdziwej informacji w sprawach dotyczących zdrowia" - powiedział szef FTC Jon Leibowitz w oficjalnym oświadczeniu. "Firmy takie jak Danone nie powinny przesadzać, (gdy chodzi) o naukowe dane" użyte dla promocji produktu - dodał Leibowitz.