Ubiegająca się o reelekcję prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) w sobotę przedstawiła mapę planowanych i zrealizowanych inwestycji. Obiecała mieszkańcom stolicy "bardzo dynamiczny rozwój przez następne 4 lata".

Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawiła mapę stołecznych inwestycji

Mapa planowanych i zrealizowanych inwestycji pojawi się na stronach internetowych miasta. Podczas kampanii ma być też rozdawana mieszkańcom stolicy.

"Wiele rzeczy nam się udało. Myślę, że Warszawa nigdy w swojej historii nie miała 9 miliardów (złotych) w ciągu 4 lat inwestycji. Nigdy nie miała tak zdynamizowanych zarówno prywatnych, jak i publicznych, inwestycji" - przekonywała podczas konferencji prasowej, która odbyła się na tarasie widokowym Pałacu Kultury i Nauki.

"To, co zrobiłam, jest wiarygodne. To nie jest obiecywanie rzeczy, które się nie stały" - zapewniała.

Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że w tym czasie, gdy była prezydentem, przeprowadzono m.in. rewitalizację Krakowskiego Przedmieścia, skończono budowę Centrum Nauki Kopernik, wybudowano węzeł ul. Marsa, przeprowadzono remont ul. Francuskiej i Teatru Powszechnego.

Za główne cele po ewentualnym sukcesie wyborczym prezydent Warszawy uznaje m.in. budowę i rozbudowę 16 szkół, 33 przedszkoli, 10 żłobków, modernizację wszystkich miejskich szpitali i budowę Szpitala Południowego, modernizację nadwiślańskich wałów, dokończenie centralnego odcinka II linii metra, dokończenie budowy Mostu Północnego, budowę linii tramwajowej na Tarchomin.

Zapowiada też m.in. modernizację Placu Defilad, pl. Trzech Krzyży, pl. Szembeka i ul. Chłodnej.

Gronkiewicz-Waltz przyznała, że część inwestycji "trochę opóźnia". "Ale inne są przyspieszone" - zastrzegła.

Jej zdaniem Warszawa ucierpiała na tym, że często zmieniali się prezydenci miasta. Dlatego - jak przekonywała - najlepszym rozwiązaniem dla stolicy byłoby jej ponowny wybór.

"Chciałabym, żeby warszawiacy uwierzyli w stabilność i wiarygodność, że można kontynuować w Warszawie sytuację stałego rozwoju (...)Chciałam zaplanować dynamiczny rozwój Warszawy jak się planuje w innych miastach - w Paryżu, Rzymie, Londynie" - mówiła.

Pawlak wsparł kandydatkę na prezydenta Wrocławia

Wicepremier Waldemar Pawlak wziął udział w konferencji poświęconej przedsiębiorczości na Dolnym Śląsku, zorganizowanej przez Ilonę Antoniszyn-Klik, wicewojewodę dolnośląskiego i kandydatkę PSL na prezydenta Wrocławia.

Każdy region powinien szukać swojej specyfiki - powiedział w sobotę we Wrocławiu wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Zwrócił też uwagę na potrzebę większego zaangażowania się w projekty partnerstwa publiczno-prywatnego.

Pawlak wspominał, jak "parę tygodni temu" z wicewojewodą Antoniszyn-Klik był w siedzibie IBM we Wrocławiu w specjalnej strefie ekonomicznej, gdzie powstaje Centrum Usług Wspólnych i kilka tysięcy atrakcyjnych miejsc pracy w nowych technologiach. "To jest dobry przykład pokazujący, że każdy region powinien szukać swojej specyfiki. Niewątpliwie tutaj jest naturalna baza też do tego, aby rozwijać przedsiębiorczość wokół sektora IT. Jest kilka inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej na bardzo dobrym poziomie" - mówił Pawlak.