Julia Michalska i Magdalena Fularczyk (Tryton Poznań) zdobyły w Nowej Zelandii w dwójce podwójnej brązowy medal wioślarskich mistrzostw świata. Polki, które broniły tytułu wywalczonego przed rokiem w Poznaniu, przegrały z Brytyjkami i Australijkami.

Michalska i Fularczyk rozpoczęły rywalizację bardzo spokojnie. Po 500 metrach znajdowały się na piątym, przedostatnim miejscu finału A. Prowadziły osady Wielkiej Brytanii i Australii. Trzecie były mistrzynie Europy Niemki.

Na półmetku Polki nie tylko że nie poprawiły pozycji, ale straciły jeszcze bardziej dystans do wiosłujących przed nimi Czeszek i Niemek. Jednak rywalki nie wytrzymały tempa. Po pokonaniu 1500 m zawodniczki poznańskiego Trytona przesunęły się na czwartą lokatę, mając sekundę straty do trzecich Czeszek, z którymi stoczyły pasjonujący pojedynek o medal na jednym z najpiękniejszych torów świata, na sztucznym jeziorze Karapiro.

Ostatnie pociągnięcie wioseł należało do Michalskiej i Fularczyk. O 0,64 sekundy wyprzedziły Jitkę i Lenkę Antosovą. Niebawem stanęły uśmiechnięte na podium, trzymając przed sobą biało-czerwoną flagę z napisem "Poznań".

Dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich Bogdan Gryczuk podkreślił w rozmowie z PAP, że ten medal, mająca 25 lat Michalska i rok młodsza Fularczyk, zdobyły w nietypowym terminie mistrzostw. Przypomniał, że pływają razem w dwójce podwójnej dopiero drugi sezon. Dwa miesiące temu w portugalskim Montemor-o-Velho zostały wicemistrzyniami Europy. Pokonały je wówczas Niemki Annekatrin Thiele i Stephanie Schiller, które niedzielny wyścig ukończyły na ostatniej, szóstej pozycji.

W Nowej Zelandii startowały jeszcze dwie biało-czerwone osady. W finale B ósemka mężczyzn zajęła drugie miejsce, a w dwójce podwójnej wagi lekkiej Magdalena Kemnitz (Posnania Poznań) i Agnieszka Renc (WTW Warszawa) były czwarte w finale C.

Wyniki finału dwójek podwójnych:1. Anne Watkins, Katherine Grainger (Wielka Brytania) 7.04,70 2. Kerry Hore, Kim Crow (Australia) 7.10,08 3. Julia Michalska, Magdalena Fularczyk (Polska) 7.14,40 4. Jitka Antosova, Lenka Antosova (Czechy) 7.15,06 5. Stesha Carle, Kathleen Bertko (USA) 7.16,99 6. Anne-Kathrin Thiele, Stephanie Schiller (Niemcy) 7.21,60 (PAP)