Światowy kryzys gospodarczy nie dotyczy piłki nożnej. Kluby są bogatsze niż kiedykolwiek, a teraz okazuje się, że również federacje piłkarskie nie narzekają na brak pieniędzy. Świadczą o tym wysokości premii ustalone przed finałami mistrzostw świata w Afryce Południowej.

Dwa lata temu za mistrzostwo Europy każdy hiszpański piłkarz dostał 250 tys. euro. Teraz nagroda za tytuł ma być ponaddwukrotnie większa. Władze hiszpańskiego futbolu przy okazji niedawnego towarzyskiego meczu z Francją dyskutowały z zawodnikami o premiach za mundial w RPA. Negocjacje stanęły na kwocie 550 tys. euro na głowę.

Kłótnia w Słowenii

Hiszpania, sklasyfikowana na pierwszym miejscu rankingu FIFA, jest głównym faworytem do mistrzostwa. Na Słowenię nie liczy nikt. Pewnie dlatego władze jej federacji zgodziły się zapłacić każdemu z piłkarzy aż po 500 tys. euro na głowę za wygranie mundialu. Przy okazji pertraktacji doszło do skandalu. W imieniu piłkarzy Słowenii wysokość premii negocjował kapitan zespołu Robert Koren. Prezes federacji Ivan Simić oskarżył go o chciwość. Koren miał bowiem domagać się, aby związek piłkarski pokrył koszt pobytu w RPA rodzin zawodników. Kapitan Słoweńców w odwecie nazwał Simicia „dwulicowym kłamcą”. We wszystko wmieszało się jeszcze stowarzyszenie słoweńskich kibiców, którzy mają pretensję, że przy negocjacjach nikt nie pomyślał o finansowym wsparciu ich wyprawy do RPA.

Anglicy dostaną 450 tys.

W innych reprezentacjach finansowe rozmowy przebiegały spokojniej. FA – angielska federacja, najstarsza na świecie – zaproponowała swoim piłkarzom mistrzowskie premie w wysokości 450 tys. euro na głowę i zostały one zatwierdzone. Dużo więcej może zyskać najlepszy piłkarz Anglii – Wayne Rooney. Firma Nike ogłosiła, że jeśli snajper Manchesteru United zdobędzie tytuł króla strzelców, to w nagrodę otrzyma czek na pół miliona funtów.

Brazylia, drugi obok Hiszpanii wielki faworyt mundialu, mistrzostwo świata wyceniła godnie – po 300 tys. euro na głowę. Ustalanie wysokości premii rozpoczęło się także we Francji. Piłkarze zapowiedzieli, że chcą dostać więcej niż cztery lata temu, kiedy ich mistrzostwo wyceniano na 250 tys. euro dla każdego z graczy. Wiceprezydent federacji Noel Le Graet zapowiedział, że wysokość premii zostanie ogłoszona pod koniec kwietnia. Uspokoił też piłkarzy, dodając, że na pewno nie będzie niższa od tej, którą przygotowano przed Euro 2008, czyli 300 tys. euro.