Już w czerwcu na dworcu lotniczym w Newcastle zostanie zainstalowany skaner nowego typu, który pozwoli zbadać bez wyjmowania z bagażu i określić zawartość każdej butelki bądź innego szklanego naczynia - podał sobotni "Times".

Jeśli eksperyment da pozytywne wyniki, brytyjskie Ministerstwo Transportu zniesie uciążliwe dla pasażerów samolotów ograniczenia w przewożeniu alkoholu, wody kolońskiej i innych płynów w ręcznym bagażu, obowiązujące od sierpnia 2006 roku.

Zostały one wprowadzone ze względów bezpieczeństwa w obawie przed zamachami terrorystycznymi, aby utrudnić m.in. przemycenie na pokład samolotu materiałów wybuchowych w płynie.

100 milionów euro na specjalne środki bezpieczeństwa na lotniskach

Brytyjskie Władze Portów Lotniczych (BAA) wydały ponad 100 milionów euro na specjalne środki bezpieczeństwa na lotniskach i zatrudniły dodatkowo 3.500 pracowników.

Na londyńskim lotnisku Heathrow konfiskuje się co miesiąc przynajmniej dwie tony napojów alkoholowych i tysiące butelek perfum, podczas gdy na lotnisku w Newcastle personel bezpieczeństwa kontroluje i niszczy codziennie ponad 750 butelek z różną zawartością.