Prezydent Lech Kaczyński wygłosi w piątek, 5 czerwca, przed niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego orędzie telewizyjne - poinformował szef jego kancelarii Piotr Kownacki.

Kownacki powiedział w czwartek dziennikarzom, że będzie to wystąpienie zachęcające Polaków do wzięcia udziału w wyborach. Pytany o termin orędzia, powiedział: "w piątek, najprawdopodobniej w piątek". "Będzie wystąpienie telewizyjne pana prezydenta. Przede wszystkim chodzi o jeszcze taką ostatnią zachętę, ostatnie przekonywanie Polaków, że warto iść do wyborów, że warto wziąć w nich udział i dlaczego warto, dlaczego jest ważny skład Parlamentu Europejskiego" - mówił Kownacki.

Jak podkreślił, to jest podstawowa przesłanka planowanego wystąpienia prezydenta i powód, dla którego Lech Kaczyński chce przed ciszą wyborczą jeszcze raz zabrać głos.

Kownacki pytany był też, czy Lech Kaczyński także po eurowyborach będzie kontynuował "swoje tournee" po kraju. Minister stwierdził, że na pewno tak. "Będzie, aczkolwiek spodziewam się, że mniej niż przed wyborami" - powiedział.

Lech Kaczyński spotka się z byłymi ministrami finansów

W piątek wieczorem prezydent Lech Kaczyński spotka się z byłymi ministrami finansów; zaś po eurowyborch zwoła posiedzenie Rady Gabinetowej poświęcone sprawom gospodarczym - poinformował Piotr Kownacki.

Kownacki powiedział dziennikarzom, że Rada Gabinetowa dotycząca spraw gospodarczych odbędzie się prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca lub na początku lipca.

Jak dodał, nie spodziewa się, żeby przed wyborami lub dzień po wyborach do Parlamentu Europejskiego prezydent zwoływał Radę Gabinetową. Ale - jak zaznaczył minister - posiedzenie Rady Gabinetowej (rządu pod przewodnictwem prezydenta) odbędzie się.

"Chociażby dlatego, że rząd zapowiada nowelizację budżetu, więc na pewno będzie chciał ją przedstawić prezydentowi, przedyskutować" - mówił Kownacki. Premier Donald Tusk zapowiedział na początku maja, że do nowelizacji budżetu dojdzie w lipcu.

Ostatnie posiedzenie Rady Gabinetowej miało miejsce pod koniec października zeszłego roku

Ostatnie posiedzenie Rady Gabinetowej miało miejsce pod koniec października zeszłego roku. Dotyczyło spraw gospodarczych, przede wszystkim planów wejścia Polski do strefy euro.

Radę Gabinetową zwołuje prezydent. Radzie Gabinetowej nie przysługują kompetencje Rady Ministrów.

Prezydent chce skonsultować się w sprawach gospodarczych także z byłymi ministrami finansów. W piątek o godz. 20 w Belwederze gośćmi Lecha Kaczyńskiego będą: prof. Zyta Gilowska, Marek Borowski, prof. Grzegorz Kołodko, prof. Jerzy Osiatyński i prof. Karol Lutkowski.

W spotkaniu nie będą uczestniczyć wszyscy byli ministrowie finansów

Kownacki powiedział, że w spotkaniu nie będą uczestniczyć wszyscy byli ministrowie finansów, bo lista jest długa i nie wszyscy mogą.

"Tutaj są różne sytuacje, poza tym nie chodziło o to, żeby zrobić wielkie zbiegowisko, tylko takie kameralne spotkanie połączone z posiłkiem, żeby móc bardzo otwarcie podyskutować o kwestiach finansów" - dodał minister.

W ubiegły piątek prezydent wygłosił orędzie w Sejmie, w którym wezwał rząd do rzetelnego informowania społeczeństwa o sytuacji gospodarczej i o działaniach, które gabinet Donalda Tuska zamierza podjąć w obliczu kryzysu. Zadeklarował też, że jest gotowy do współdziałania w tworzeniu "dobrego, całościowego planu antykryzysowego".