Władze Pakistanu odzyskały szczątki polskiego zakładnika zabitego przez tamtejszych talibów i mają je w poniedziałek przekazać stronie polskiej.

Pracownik Geofizyki Kraków Piotr Stańczak został porwany przez talibów jesienią ubiegłego roku. W zamian za jego uwolnienie terroryści domagali się zwolnienia z więzień swoich towarzyszy. Wobec niespełnienia tych żądań przez pakistańskie władze, 7 lutego ogłosili, że Polak został zabity.

Minister spraw wewnętrznych Pakistanu Rehman Malik powiedział w niedzielę, że ciało polskiego geologa dostarczono do Peszawaru w Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej i że zostanie ono przekazane polskiej ambasadzie w poniedziałek - poinformowała agencja AP. Minister nie podał żadnych szczegółów.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski potwierdził PAP, że władze pakistańskie przekazały w niedzielę naszej placówce dyplomatycznej w Islamabadzie informację, iż odzyskały ciało i że znajduje się ono w drodze do Islamabadu.

Na początku lutego śledztwo zostało przeniesione do wydziału biura ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej

Wcześniej przedstawiciele pakistańskiej policji informowali, że trumna z ciałem Polaka została przywieziona do "obozu paramilitarnego w regionie plemiennym" w niedzielę w południe.

"Ponieważ gospodarzem sprawy w tej chwili jest prokuratura, która prowadzi postępowanie, rozumiem, że z chwilą uzyskania dostępu do ciała prokuratura podejmie odpowiednie kroki mające na celu identyfikację zwłok" - powiedział Paszkowski.

Na początku lutego śledztwo w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Polaka zostało przeniesione z krakowskiej prokuratury do warszawskiego wydziału biura ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Operacja rozpoczęła się, gdy talibowie ostrzelali konwój przygranicznych oddziałów paramilitarnych, raniąc czterech żołnierzy

Kilka dni temu pakistańska gazeta "Dawn" informowała, że talibowie zgodzili się wydać ciało Polaka "za dużą sumę pieniędzy". Polski "Dziennik" dowiedział się, że w grę wchodziło 700 tys. USD. MSZ nie skomentowało tej informacji.

W Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej, w regionie Dir graniczącym z Afganistanem i doliną Swat, pakistańskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły w niedzielę ofensywę mającą powstrzymać rozprzestrzenianie się talibów. Ofensywa prowadzona jest w regionie objętym wcześniej porozumieniem pokojowym, na mocy którego talibowie zobowiązali się do zaprzestania walk w zamian za wprowadzenie prawa islamskiego (szariatu) w dolinie Swat i jej okolicy.

Operacja rozpoczęła się, gdy talibowie ostrzelali konwój przygranicznych oddziałów paramilitarnych, raniąc czterech żołnierzy. Rzecznik prezydenta Farhatullah Babar oświadczył, że rząd dotrzyma obietnicy wprowadzenia prawa islamskiego w regionie doliny Swat, jednak podkreślił, że nie będzie tolerował rozprzestrzeniania się rebeliantów.