Szczepionki na Covid-19 będą finansowane z ubezpieczenia zdrowotnego - zdecydowała w piątek Izba Poselska czeskiego parlamentu. Szczepienie będzie dobrowolne, a zakup i dystrybucja preparatów nie wymagają procedury przetargowej.

Czechy zamawiają szczepionki poprzez Unię Europejską, a firma, która zajmie się ich dystrybucją, zostanie wybrana w ramach tak zwanej procedury negocjacyjnej. Zapytania mają zostać wysłane do wszystkich firm, które mają odpowiednie możliwości i wszystkie wymagane zezwolenia.

Minister zdrowia Jan Blatny powiedział, że chciałby zaszczepić od 60 do 70 proc. populacji. Podkreślił, że bez uchwalenia potrzebnych przepisów nie można by było organizować bezpłatnych szczepień. Według szacunków cała operacja ma kosztować około 5 miliardów koron, czyli koło 845 milionów PLN. Blatny powiedział też posłom, że od tego, że testy będą bezpłatne, zależy skala udziału w nich społeczeństwa.

Podczas debaty pojawiły się propozycje, w których domagano się ustawowego zabezpieczenia dobrowolności szczepionek; postulowano też, żeby osoby zaszczepione miały określone bonusy, na przykład możliwość podróżowania. Izba odrzuciła takie propozycje.

Lekarz lub ośrodek szczepień otrzyma od kasy chorych 223 koron, czyli około 40 PLN, za podanie specyfiku, tak jak w przypadku każdego innego szczepienia. Posłowie zdecydowali, że ewentualne szkody powstałe w związku ze szczepieniem, będą podlegały identycznym procedurom jak przy szczepionkach podawanych obowiązkowo.