Piloci wycieczek mogą się spodziewać pomocy w ramach tarczy branżowej - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowina. Jak mówił, przygotowywane są też rozwiązania m.in. dla kubów fitness i lodowisk.

Wicepremier pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o rozwiązania dla osób samozatrudnionych m.in z branży turystycznej powiedział: "Wstępnie uważamy za zasadne objęcie osób samozatrudnionych w branżach zamkniętych takimi rozwiązaniami, jak 5 tys. zł dotacji, postojowe czy zwolnienie z ZUS".

"Prosiłbym np. pilotów wycieczek, żeby spodziewali się optymistycznych decyzji Sejmu (ws. pomocy z tarczy branżowej - PAP)" - wskazał.

Obecny na konferencji wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak przyznał, że piloci i przewodnicy to jedna z branż dodanych do tarczy 6.0 na etapie prac senackich.

Reklama

"W tym obszarze jak najbardziej racjonalne jest poważne uwzględnienie pomocy dla pilotów, przewodników turystycznych - to nie są duże firmy, dla których dofinansowanie miejsc pracy jest istotne, tylko raczej jednoosobowe działalności" - ocenił.

Minister Gowin przyznał, że "szerokorozumiana branża turystyczna, łącznie z hotelarstwem, a także branża gastronomiczna, działalność kulturalna czy wszystkie formy działalności gospodarczej, które dotyczą kultury fizycznej, np. kluby fitness albo lodowiska" będą potrzebowały szczególnej pomocy ze strony państwa - restartu. Dodał, że rząd pracuje nad takimi rozwiązaniami.

"Jakie one będą, trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo nie wiemy jeszcze, jaki będzie dalszy przebieg pandemii, jak długo te formy działalności gospodarczej będą podlegały obostrzeniom" - stwierdził. "Ale na pewno wypracujemy jeszcze jakieś rozwiązania, które pozwolą uratować polskie hotele, polskie restauracje czy polskie kluby fitness" - zapewnił Gowin.