Komisja Europejska potwierdziła w czwartek, że dostała list od polskiego rządu ws. wieloletniego budżetu i mechanizmu powiązania funduszy unijnych z praworządnością. Według radia RMF Polska grozi zawetowaniem pakietu.

"Otrzymaliśmy taki list" - odpowiedział pytany przez PAP rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

Radio RMF FM podało, że Polska oficjalnie zagroziła UE wetem unijnego budżetu, odrzucając projekt rozporządzenia uzależniającego wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności. Premier Mateusz Morawiecki przesłał w tej sprawie listy do liderów Unii Europejskiej.

Z informacji PAP wynika z kolei, że list trafił do szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela, szefowej KE Ursuli von der Leyen i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

„Polski premier w liście sprzed kilku dni informuje, że mechanizm dotyczący praworządności musi być zgodny z traktatami unijnym i ustaleniami Rady Europejskiej z lipca br. Wskazuje też, że Polska pozytywnie ocenia kształt mechanizmu w części dotyczącej zapobiegania nadużyciom finansowym” – powiedział rozmówca PAP, który zapoznał się z listem.

Jak poinformowało unijne źródło, Morawiecki zwraca uwagę w liście, że prawo, które dotyczy interesów budżetowych UE jest wtórne wobec traktatów unijnych i nie można w regulacjach dotyczących mechanizmu naruszać zasad zawartych w tych traktatach.

„Polski premier informuje w liście, że nie można akceptować uznaniowych mechanizmów, które są oparte na politycznych kryteriach. Informuje także, że rozwiązania budżetowe wynegocjowane na szczycie UE w lipcu br. mogą w praktyce nie zostać zaimplementowane, co mogłoby grozić pozbawieniem państw członkowskich narzędzi do walki z kryzysem” – powiedziało źródło.

„Polski premier wskazuje, że bez gwarancji dla poszanowania traktowych praw państw członkowskich trudno widzieć możliwości ratyfikowania budżetu w parlamencie. Polski premier informuje również, że liczy na szybkie osiągnięcie porozumienia między krajami członkowskimi i wdrożenie mechanizmów budżetowych” – dodało źródło.