Warszawa pomoże w transporcie chorych na koronawirusa do szpitala na Stadionie Narodowym - poinformował w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Miasto przygotowuje w tym celu dwa autobusy miejskie, które mają odciążyć karetki.

Jak przekazał warszawski ratusz, dostosowywanie dwóch dwunastometrowych autobusów trwa w zajezdni przy ul. Stalowej. "Zostaną one wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem czy przegrody ochronne dla kierowców. Transport autobusem będzie dostępny dla pacjentów, którzy mogą taką podróż odbyć na siedząco, nawet z zapewnioną ciągłą tlenoterapią. Zakładamy, że autobus będzie mógł przewieźć jednocześnie ok. 30 pacjentów" - wskazał stołęczny magistrat.

O tym przedsięwzięciu poinformował w czwartek po południu na Twitterze prezydent Trzaskowski. "Zdecydowałem, że Warszawa pomoże w transporcie chorych na koronawirus do szpitala na PGENarodowy! Przygotowujemy dwa autobusy WTP Warszawa i instalujemy w nich stanowiska z tlenem. W ten sposób odciążymy karetki, a pogotowie będzie mogło pomóc większej liczbie potrzebujących" - napisał prezydent Warszawy.

Z informacji ratusza wynika, że do pracy przy przewozie chorych MZA wyznaczy ok. 20 kierowców. Mają oni zostać przeszkoleni przez Szpital Narodowy m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

Reklama

W przesłanym PAP komunikacie służby prasowe ratusza zadeklarowały, że w razie potrzeby miasto jest gotowe udostępnić również pojazdy przegubowe. Magistrat zaoferował też gotowość do zabezpieczenia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań.

"Szczegóły operacji zostały ustalone podczas spotkania dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, dyrektora Miejskich Zakładów Autobusowych, dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz zastępcy dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Równolegle rozpoczynamy rozmowy i analizy możliwości zamówienia autobusów z noszami, do przewozu pacjentów leżących. Zgłosiliśmy się już do dostawców taboru o przekazanie informacji na temat kosztów czy czasu realizacji" - poinformowano w komunikacie.

W zależności od potrzeb, miasto planuje stworzyć mobilne punkty poboru wymazów w miejskich autobusach.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 27 143 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 69 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 298 osób.