Rząd Włoch wprowadzi ograniczenie podróży do i z regionów o wysokim ryzyku zakażeń koronawirusem oraz nakaże zamknięcie centrów handlowych w weekendy - zapowiedział w poniedziałek w Izbie Deputowanych premier Giuseppe Conte. Zamknięte zostaną muzea i wystawy.

Nie będzie narodowego lockdownu, a przede wszystkim restrykcje w zależności od sytuacji w poszczególnych regionach - wyjaśnił szef rządu, przedstawiając podstawowe założenia opracowywanego obecnie, nowego dekretu.

Podkreślił, że w związku z gwałtownym pogorszeniem się sytuacji pandemicznej we Włoszech, gdzie notuje się dziennie po około 30 tysięcy nowych zakażeń, konieczne jest dalsze zaostrzenie kroków.

"Sytuacja jest poważna, a w niektórych regionach krytyczna" - zaznaczył premier. Podkreślił, że istnieje zagrożenie dla stabilności służby zdrowia, zwłaszcza dla oddziałów intensywnej terapii w 15 regionach.

W wystąpieniu w parlamencie Conte poinformował: "Wprowadzimy ograniczenia w przemieszczaniu się z i do regionów o podwyższonym ryzyku" zakażeń. Zastrzegł, że wyłączone zostaną z tego podróże motywowane pracą, nauką i zdrowiem.

Część nowych obostrzeń będzie obowiązywać na terenie całego kraju. To przede wszystkim nakaz zamknięcia centrów handlowych w weekendy, ale nie dotyczyć on będzie znajdujących się tam sklepów spożywczych, aptek, kiosków z gazetami i tytoniem.

Zamknięte będą wszystkie muzea, galerie, a także kolektury gier liczbowych.

Dekret przewiduje też przejście na nauczanie zdalne w szkołach średnich - dodał premier.

Conte powiedział, że ponowne wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu przyniosłoby negatywne skutki. W marcu zdecydowano o zamknięciu kraju, bo nie było innego planu - zastrzegł.

W wystąpieniu premier zapewnił, że ma świadomość zmęczenia i frustracji, a niekiedy także "wściekłości" obywateli oraz poczucia niepewności panującego wśród pracowników. Podkreślił zarazem, że nie powinno być dylematów, gdy chodzi o ochronę zdrowia.

"Podejmiemy wszystkie wysiłki finansowe, służące zapewnieniu stabilności i pewności w świecie pracy" - oznajmił premier Włoch.

Ponadto Conte zapowiedział, że wprowadzone zostaną ograniczenia w poruszaniu się "w późnych godzinach wieczornych". Nie podał żadnych szczegółów tego przyszłego rozporządzenia.