Na Stadionie Narodowym powstanie szpital pilotażowy; jesteśmy gotowi w najbliższym czasie otworzyć sieć takich szpitali w Polsce, nad tym pracują wojewodowie w każdym województwie - zapewnił w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Kamiński podkreślił podczas konferencji prasowej, że tymczasowy szpital na Stadionie dla chorych na Covid-19 będzie otwierany w najbliższych dniach i "będzie zabezpieczeniem dla mieszkańców Warszawy, dla mieszkańców Mazowsza".

Zapowiedział też, że "w tym tygodniu kolejnych kilkanaście tysięcy miejsc w funkcjonujących szpitalach zostanie decyzjami wojewodów przekazane na użytek walki z Covidem. Ale - jak przyznał - "musimy myśleć również o czarnych scenariuszach, że nie uda się powstrzymać na tyle dynamiki rozwoju pandemii w naszym kraju, że będą niezbędne szpitale tymczasowe".

Kamiński podkreślił, że na Stadionie Narodowym będzie pierwszy, pilotażowy szpital. "Jesteśmy gotowi w najbliższym czasie otworzyć sieć takich szpitali w Polsce, tak aby wszyscy mieszkańcy naszego kraju, których spotka to nieszczęście, że zakażą się tym niebezpiecznym wirusem, że będą mieli zabezpieczone miejsca z profesjonalną obsługą" -dodał.

Szef MSWiA poinformował, że "każdorazowo, jeżeli dojdzie do otworzenia tymczasowego szpitala, będzie to filia pod nadzorem renomowanego dużego szpitala, mającego duże doświadczenie w walce z Covidem".

Przyznał, że jako minister spraw wewnętrznych jest "niezwykle dumny", że w przypadku szpitala na Stadionie Narodowym, to "najważniejszym, wiodącym szpitalem w Warszawie i na Mazowszu jest Centralny Szpital Kliniczny MSWiA przy ulicy Wołoskiej". Dodał, że szpital kliniczny jego resortu będzie nadzorował pracę tego szpitala tymczasowego, a zastępca dyrektora szpitala przy Wołoskiej doktor n. med. Artur Zaczyński "będzie osobą bezpośrednio nadzorującą pracę szpitala tymczasowego".

"Jestem pewny, że ten szpital będzie dowodzony przez najlepszego z możliwych. Dla mnie wielką satysfakcją jest współpraca z panem doktorem Zaczyńskim. Wiem, że nie boi się bardzo trudnych zadań, bardzo trudnych wyzwań i zawsze realizuje je w sposób perfekcyjny" - powiedział Kamiński.

Jak zapewnił, "w najbliższych tygodniach jesteśmy gotowi otworzyć całą sieć takich szpitali". "Nad tym pracują wojewodowie w każdym województwie. Oczywiście w miarę konieczności takie szpitale będą otwierane i będą dostępne dla pacjentów wymagających takiej opieki. Będą to miejsca profesjonalne, z dobrą kadrą" - zapewnił.

Kamiński wspomniał o "szeregu zgłoszeń ze służb podległych ministrowi spraw wewnętrznych, ministrowi obrony narodowej, żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Pożarnej i innych służb, policji, profesjonalnych w pełni wykształconych pracowników medycznych, będących funkcjonariuszami tych służb, czy żołnierzami, którzy wyrażają gotowość pracy w szpitalach polowych". Zaznaczył, że "oczywiście podstawą będą lekarze, będą pielęgniarki i profesjonalni tak ratownicy medyczni, którzy już teraz się zgłaszają, jak tylko usłyszeli, że będzie otwieranej pierwszy tego typu szpital".

"Jestem pewny, że zadanie wykonają perfekcyjnie, tak, jak wykonują te zadanie niezwykle ciężkie od wiosny tego roku wszyscy pracownicy medyczni szpitala przy Wołoskiej. Bardzo im za to ogromne zaangażowanie jesteśmy wdzięczni i zobowiązani" - podkreślił Mariusz Kamiński.