Białoruskie społeczeństwo i opozycjonistki Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa, Weranika Capkała zostali laureatami nagrody wolności im. Johna McCaina przyznawanej przez International Republican Institute (IRI). O wyróżnieniu organizacja poinformowała na Twitterze.

"IRI z dumą prezentuje Cichanouską, Kalesnikawą, Capkałę i naród Białorusi jako laureatów #FreedomAward2020" - czytamy na Twitterze organizacji. Jak dodano, opozycjonistki stoją na czele ruchu pragnącego demokracji na Białorusi.

"Kobiety są na czele protestów na Białorusi. Codzienne represje, zastraszanie i ludzie w maskach nie zatrzymają pragnienia wolności" - oświadczyła Cichanouska, kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich w tym kraju.

Senator Lindsey Graham, który zaprezentował laureatki, podkreślił, że naród Białorusi będzie wiedział, czym jest wolność, i jest to tylko kwestia czasu.

Reklama

Wśród laureatów nagrody tej waszyngtońskiej organizacji pozarządowej działającej na rzecz demokracji są też m.in. sekretarz stanu USA Mike Pompeo i społeczeństwo Hongkongu. Ceremonia przyznania nagrody odbyła się online. Nagroda wolności przyznawana jest od 1995 r. osobom działającym na rzecz wolności i demokracji w swoich krajach i na świecie - czytamy na stronie organizacji.