40,9 proc. obywateli Hiszpanii opowiada się za ustanowieniem w tym kraju republiki, z kolei za monarchią, przywróconą jako ustrój państwowy w 1975 roku, jest blisko 34,9 proc. Hiszpanów - wynika z ankiety ośrodka badawczego 40db.

Sondaż, który opublikowano w przypadające w poniedziałek święto narodowe Hiszpanii, jest jednym z nielicznych przeprowadzonych w tym kraju w ostatnich latach badań dotyczących ustroju politycznego. Zamówiło je stowarzyszenie PMI skupiające 16 niezależnych hiszpańskich mediów.

Zadane 3000 respondentów pytanie brzmiało: "Jak zagłosowałbyś w przypadku referendum dotyczącego monarchii i republiki?"

Autorzy badania przeprowadzonego pomiędzy 21 września a 5 października wskazali, że aż 24,2 proc. ankietowanych nie chciało odpowiedzieć lub nie miało zdania w sprawie preferowanego przez siebie ustroju politycznego.

Uczestnikom ankiety zadano równocześnie pytanie dotyczące potrzeby przeprowadzenia w Hiszpanii referendum w sprawie utrzymania monarchii. Organizację takiego plebiscytu popiera 47,8 proc. osób, zaś za niepotrzebne uważa go 36,1 proc. ankietowanych.