Ruch Polska 2050 domaga się informacji na temat planowanych zwolnień w administracji publicznej. "Na jakich kryteriach te zwolnienia będą oparte, jak to będzie wyglądało, kto może się tego spodziewać, jak będzie przebiegał ten proces i po co jest robiony - podkreślił lider Ruchu Szymon Hołownia.
Reklama

26 sierpnia b.r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. zmniejszenia zatrudnienia w administracji publicznej. Ograniczenie zatrudnienia ma dotyczyć m.in. kancelarii premiera, urzędów obsługujących organy administracji rządowej w województwie, jednostek podległych i nadzorowanych przez premiera, ministra kierującego działem administracji rządowej lub wojewodę, a także np. ZUS, KRUS czy NFZ. "Działania wiążą się z negatywnymi skutkami gospodarczymi wywołanymi przez pandemię COVID-19, które wpływają na wzrost deficytu budżetu państwa" - czytamy na stronie kancelarii.

"W tle rekonstrukcji rządu dochodzi do bardzo niepokojących procesów, które rzeczywiście będą dotykały ludzi, a nie tylko polityków, o których cały czas rozmawiamy" - podkreślił na piątkowej konferencji prasowej Hołownia.

"Słyszymy zapowiedź zwolnień w administracji publicznej. To bezduszne określenie, które oznacza 400 tys. osób pracując w jednostkach budżetowych: Sanepidzie, Inspekcji Weterynaryjnej, Inspekcji Pracy, ZUS, NFZ, tych wszystkich miejscach, które obsługują Polaków, którzy zmagają się ze skutkami epidemii" - zauważył Hołownia.

Jak dodał, uchwała miała wejść w życie od października, ale nadal nie znamy zakresu tych zwolnień. "Na jakich kryteriach te zwolnienia będą oparte? Jak to będzie wyglądało? Kto może się tego spodziewać? Jak będzie przebiegał ten proces i po jest robiony?" - pytał b. kandydat na prezydenta.

Posłanka ruchu Polska 2050 Hanna Gill-Piątek poinformowała, że złożyła w Sejmie interpelację ws. planowanych zwolnień w administracji publicznej. W interpelacji pyta jaka jest dokładna treść uchwały z 26 sierpnia, dlaczego nie została ona podana do wiadomości publicznej, jak wygląda realizacja uchwały i czy zwalniani pracownicy będą mieli pakiet osłonowy.

Hołownia zachęcał do kontaktu pracowników administracji publicznej, którzy - według niego - "czują się zagrożeni i niepewni". Przekazał, że pracownicy mogą pisać wiadomości na adres: pomoc@polska2050.pl. "My przy użyciu tego narzędzia postaramy się tę sytuację nagłośnić, pokazać, i bronić ludzi przed państwem, które jest bezduszne w momencie, kiedy oczekujemy od niego mądrego przywództwa i opieki nad swoimi obywatelami" - dodał polityk.