Rekordową liczbę zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech - aż 1322. Zmarło też 17 kolejnych chorych na Covid-19, co wyrównuje rekord z 19 kwietnia – wynika z danych opublikowanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

W sumie od początku pandemii stwierdzono na Węgrzech 28 631 przypadków zakażenia koronawirusem i zmarło 798 chorych na Covid-19.

Również liczba aktywnych infekcji, wynosząca 21 484, jest najwyższa od początku pandemii. Opieki szpitalnej wymaga obecnie 740 chorych na Covid-19, przy czym 47 oddycha przy pomocy respiratora.

W środę rząd Węgier przedłużył o kolejny miesiąc obostrzenia na granicach wprowadzone 1 września. Zgodnie z nimi obywatele innych państw nie mają wstępu na terytorium Węgier, choć od zasady tej przewidziano wyjątki, takie jak podróż biznesowa, konwój wojskowy lub humanitarny oraz wjazd obywateli państw sąsiednich w pasie 30 km od granicy najwyżej na 24 godziny. Policja może też udzielić cudzoziemcom zezwolenia na wjazd, jeśli dowiodą, że celem wizyty jest np. postępowanie sądowe, zabieg medyczny, studia, udział w takich wydarzeniach rodzinnych jak ślub czy pogrzeb, a także międzynarodowe wydarzenie sportowe lub kulturalne. Jeśli jednak badanie na granicy wykaże podejrzenie zakażenia koronawirusem, wjazd nie jest możliwy.

Węgrzy i członkowie ich rodzin muszą przejść badanie na granicy i udać się na 10-dniową kwarantannę. Jeśli podczas badania nie wystąpi podejrzenie zakażenia koronawirusem, wjeżdżający może się ubiegać o zgodę na poddanie się dwóm testom, które w razie wyniku negatywnego zwolnią go z kwarantanny.