Po raz trzeci w ciągu sześciu dni zanotowano we Francji w środę powyżej 13 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem; w ostatniej dobie wykryto ich 13 072. Łącznie od wybuchu pandemii zakażonych zostało 481 141 osób - poinformowało francuskie ministerstwo zdrowia.

W ciągu ostatnich 24 godzin na Covid-19 zmarły w szpitalach i domach opieki 43 osoby; łącznie do tej pory z powodu Covid-19 życie straciło 31 459 osób.

Obecnie hospitalizowanych jest "prawie 6 tysięcy zakażonych, z których 100 znajduje się na reanimacji" - podał resort zdrowia.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną francuski rząd ogłosił w środę nowe restrykcje - zamknięto całkowicie bary i restauracje w Marsylii, a 11 metropolii, w tym Paryż, postawiono w stan podwyższonej gotowości.

Ze względu na niepokojące rozprzestrzenianie się koronawirusa metropolia Aix-Marsylia na południowym wschodzie i Gwadelupa na Karaibach zostały umieszczone w "strefie maksymalnego alertu" - poinformował francuski minister zdrowia Olivier Veran podczas konferencji prasowej.

Ten poziom alertu, poprzedzający stan zagrożenia zdrowia, prowadzi do całkowitego zamknięcia barów i restauracji, czego obawia się sektor już bardzo osłabiony przez koronawirusa wiosną. Oprócz tego w jedenastu innych metropoliach, w tym w Paryżu, nakazano zamknięcie barów o godzinie 22, a także ograniczono zgromadzenia do 1000 osób, wobec 5000 obecnie.

"Sytuacja stale się pogarsza" - ostrzegł minister Veran. Wszystkie wskaźniki w związku z epidemią od wielu dni są we Francji coraz gorsze.

"Jest jeszcze czas na działanie, podejmowane przez nas środki mają na celu wyrwanie się z tej trajektorii" - powiedział, wzywając Francuzów do przestrzegania dystansu społecznego i powstrzymania się od organizowania licznych spotkań na kolacji z rodziną lub przyjaciółmi.