Całkowita liczba zakażonych koronawirusem w Turcji wzrosła do ponad 250 tys., z 1233 nowymi infekcjami potwierdzonymi w ciągu ostatnich 24 godzin - podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Liczba zgonów spowodowanych wirusem zbliża się do 6 tys.

Dane resortu zdrowia pokazują, że w ciągu minionej doby w Turcji zmarły 22 osoby. Bilas ofiar śmiertelnych wzrósł tym samym do 5 996.

„Większość nowych pacjentów można łatwo leczyć” - napisał na Twitterze minister zdrowia Fahrettin Koca. "Jednak rozprzestrzenianie się (wirusa) zwiększa liczbę ciężko chorych pacjentów, których leczenie jest trudne" - podkreślił.

Chociaż Turcja zniosła na początku czerwca większość ograniczeń związanych z koronawirusem, władze w sierpniu wprowadziły jednak nowe środki ostrożności i kary, np. grzywny nakładane na osoby nieprzestrzegające obowiązku noszenia maseczek ochronnych.

Według ogłoszonego w piątek raportu tureckiego stowarzyszenia lekarzy, aktywnych przypadków infekcji wirusem SARS-CoV-2 może być nawet dziesięć razy więcej niż pokazują to dane rządowe. Medycy ostrzegają też, że koronawirusem coraz częściej zakażają się pracownicy służby zdrowia, a w ciągu ostatnich pięciu miesięcy na Covid-19 zmarło 27 lekarzy i 53 innych pracowników opieki zdrowotnej. (PAP)

baj/ mal/