We wtorek lider Kukiz'15 zadał obu kandydatom rywalizującym w II turze wyborów - Andrzejowi Dudzie i Rafałowi Trzaskowskiemu - pięć pytań, m.in. czy są za: wprowadzeniem dnia referendalnego i weta ludowego, jednomandatowych okręgów wyborczych, sędziów pokoju, zakazem wprowadzania nowych podatków bez referendum i ustrojem prezydenckim.

Obaj kandydaci odpowiedzieli listownie na jego apel.

W piątek Kukiz na swoim profilu na Facebooku opublikował grafikę, w której podsumowuje odpowiedzi. Według niej ubiegający się o reelekcję prezydent Duda odpowiedział wymijająco na postulaty przy opowiedzeniu się ws. dnia referendalnego i weta ludowego i ustroju prezydenckiego, nie odpowiedział z kolei na pytania dotyczące ordynacji większościowej i zakazu nowych podatków bez referendum, a opowiedział się za sędziami pokoju.

Reklama

Z kolei kandydat KO również wymijająco odpowiedział na pytanie o dzień referendalny i ws. ustroju prezydenckiego, nie odpowiedział na zakaz nowych podatków bez referendum, a pozytywnie na postulaty dotyczące sędziów pokoju i ordynacji mieszanej.

Komentując grafikę Kukiz napisał, że "obydwaj, jak przystało na zawodowych, partyjnych polityków na większość moich precyzyjnych pytań odpowiedzieli wymijająco lub wcale". "Na pewno cieszy pozytywny stosunek do idei sędziów pokoju, ale zobaczymy, czy za słowami pójdą czyny" - podkreślił.

Jak dodał, "po wyborach przyjdzie czas na rozliczenie kandydatów i partii za nimi stojących z realizacji obietnic". "Nie będę nikomu sugerował czy i jak głosować, bo wiem, że ludzie, którzy czytają mój profil - oprócz hejterów oczywiście - należą do świadomych wyborców, posiadających choćby elementarną wiedzę o podstawach ustroju Państwa" - oświadczył Kukiz.

W czwartek Kukiz w RMF FM informując, że otrzymał od obu kandydatów odpowiedzi, stwierdził, że "prawdopodobnie zagłosuję na obydwu". (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski