W piątek będę mógł podać rekomendacje dla PKW ws. głosowania korespondencyjnego; myślę, że będzie to dotyczyć pojedynczych gmin, gdzie jest najwięcej osób chorych - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Pytany w Programie I Polskiego Radia o rekomendacje dotyczące głosowania korespondencyjnego, Szumowski odparł, że obecnie trwają analizy dotyczące m.in. zapadalności na koronawirusa. "W piątek będę mógł podać rekomendacje dla PKW" - powiedział.

Dopytywany, czy będą takie gminy, w których zarekomenduje taki sposób głosowania, Szumowski odparł: "myślę, że będą". Dodał jednak, że - jego zdaniem - będą to "pojedyncze gminy". "Te, które mają najwięcej wolnego wirusa, czyli osób, które są chore i które mają najwyższą zapadalność" - wskazał.

Szef MZ podkreślił jednocześnie, że w stosunku do obecnej sytuacji epidemiologicznej jest realistą. "Wiem, że są ogniska, wiem, że te ogniska będą się pojawiały, dopóki nie będziemy mieli szczepionki (...), co jakiś czas będziemy słyszeli, że ten czy inny zakład pracy czy takie środowisko jest w kwarantannie i tak będziemy żyli jeszcze do końca roku - albo do wiosny, do lata" - powiedział.

Na pytanie, czy na jesieni możemy spodziewać się powrotu pewnych obostrzeń, Szumowski potwierdził. "Tak, dlatego, że będzie i epidemia grypy, i epidemia COVID-19 naraz" - zauważył minister.