Negocjacje o obecności amerykańskich wojsk w Polsce idą zgodnie z planem – napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Podkreśliła, że nieprawdziwe są informacje o tym, że plan Fort Trump się kruszy.

Mosbacher skomentowała w ten sposób środową informację Agencji Reutera, że najprawdopodobniej kruszy się projekt utworzenia Fortu Trump – stałej bazy dla żołnierzy amerykańskich w Polsce. Powodem miałby być spór o wielkość finansowania i rozmieszczenie żołnierzy, a także o ich status prawny podczas służby w Polsce.

"Kolejne nieprawdziwe informacje! Negocjacje idą zgodnie z planem! Ich efekty będą jeszcze bardziej imponujące niż pierwotna wizja prezydenta Donalda Trumpa i prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce" – zapewniła w czwartek na Twitterze.

"Więcej informacji wkrótce" – zaznaczyła ambasador.

Reklama

Wcześniej na doniesienia zareagował minister obrony Mariusz Błaszczak. We wpisach na Twitterze podał, że zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce jest faktem. "Deklaracje zostały podpisane, powstało wysunięte dowództwo dywizyjne w Poznaniu z generałem USA na czele, w Polsce stacjonują żołnierze US Army" – przypomniał w czwartek.

"Teraz uzgadniamy ostatnie szczegóły, a rozmowy przebiegają w dobrej atmosferze" – zaznaczył szef MON.

Stwierdził, że politycy PO krytykujący działania PiS w sprawach bezpieczeństwa "mają krótką pamięć".

"Jeszcze 5 lat temu byliśmy na peryferiach NATO, w Polsce nie stacjonowali żołnierze USA, a Wojsko Polskie liczyło 33 tys. żołnierzy mniej niż obecnie" – podkreślił Błaszczak.

Relacjonował też działania polskich i amerykańskich żołnierzy podczas ćwiczeń Defender Europe20+ w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie).