Dwie trzecie Węgrów opowiada się za jak najszybszym wprowadzeniem w kraju euro – wynika z opublikowanego w środę sondażu ośrodka Pulzus Kutató dla portalu Napi.hu. Przyjęcie unijnej waluty nie jest obecnie na Węgrzech tematem w debacie publicznej.

65 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco na pytanie „Czy byłbyś za tym, żeby jak najszybciej wprowadzić euro zamiast forinta?”. Przy tym poparcie dla unijnej waluty jest silniejsze wśród mężczyzn (76 proc.) niż kobiet (55 proc.).

Respondenci różnią się też w ocenie wprowadzenia euro w zależności od wieku. Najbardziej popierają wspólną walutę osoby w wieku średnim, czyli 40-59 lat (71 proc.), a najmniej młodzi w wieku od 18 do 39 lat (58 proc.). Nie ma natomiast większych różnic między ankietowanymi w zależności od wykształcenia.

Portal Napi.hu podkreśla, że obecnie nie ma na Węgrzech poważniejszej debaty gospodarczej na temat wprowadzenia euro i żadna siła polityczna nie lobbuje za jak najszybszym przyjęciem unijnej waluty.

Reklama

W 2019 roku minister kierujący kancelarią premiera Viktora Orbana Gergely Gulyas powiedział, że według ekonomistów wprowadzenie euro jest korzystne dla państwa członkowskiego, jeśli jego PKB osiągnie 90 proc. średniej dla UE. Ocenił, że w przypadku Węgier może to nastąpić w ciągu 10 lat.

W styczniu prezes banku centralnego Węgier Gyoergy Matolcsy oświadczył, że przypadająca w 2022 roku 30. rocznica podpisania traktatu z Maastricht jest dobrą okazją do reformy strefy euro, a w dialogu na ten temat należałoby uwzględnić poglądy państw spoza eurolandu.

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 osób.