Premier Mateusz Morawiecki powołał Andrzeja Stróżnego na szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Podjął też decyzję o powołaniu Daniela Karpety na zastępcę szefa CBA, a płk Bartosza Jarmuszkiewicza na Zastępcę Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Premier odwołał też dotychczasowego wiceszefa CBA Grzegorza Ocieczka - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Stróżny od lutego sprawował funkcję pełniącego obowiązki szefa CBA. Od tej decyzji zaczyna biec jego czteroletnia kadencja.

"Nowy szef CBA Andrzej Stróżny to doświadczony funkcjonariusz służb specjalnych i mundurowych z wieloletnim stażem. Jest absolwentem prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1992 r. służył w policji, gdzie m.in. pełnił funkcje kierownicze w wydziale do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu, w tym w pionie zabójstw" - poinformował Żaryn.

Nowy szef CBA od 2006 r. pełnił służbę w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie kierował departamentami: postępowań karnych, przeciwdziałania korupcji i przestępczości zorganizowanej oraz zwalczania przestępczości zorganizowanej.

W latach 2008-2015 pracował jako ekspert w pionie zwalczania terroryzmu oraz pionie kontrwywiadu. W grudniu 2015 r. objął stanowisko dyrektora delegatury ABW w Katowicach. Służbę w ABW zakończył w stopniu pułkownika - podał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Stóżny w czasie pełnienia służby był wielokrotnie nagradzany państwowymi odznaczeniami.

Daniel Karpeta, nowy zastępca Stróżnego ukończył prawo oraz studia podyplomowe na kierunku zarządzanie bezpieczeństwem ekonomicznym państwa. Od 2007 r. jest funkcjonariuszem Biura. W CBA pełnił szereg funkcji, w tym funkcje kierownicze. "Ostatnio kierował departamentem operacyjno-śledczym" - przypomniał rzecznik.

Żaryn poinformował, że płk Bartosz Jarmuszkiewicz powołany przez premiera Morawieckiego zastępca szefa ABW służbę w Agencji pełni od 2002 r., a wcześniej – od 1997 r. – w Urzędzie Ochrony Państwa.

W latach 2015-2020 sprawował m.in. funkcje kierownicze w Agencji, był m.in. dyrektorem Centralnego Ośrodka Szkolenia i Edukacji ABW w Emowie pod Warszawą.

Szefów służb specjalnych powołuje premier po zaopiniowaniu ich przez prezydenta, rządowe kolegium ds. służb specjalnych i sejmową komisję ds. służb specjalnych. Dla powołania lub odwołania zastępców szefów służb wystarczy opinia sejmowej komisji. Opinie nie są dla premiera wiążące.