W środę premier Mateusz Morawiecki z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim przedstawili szczegóły drugiego etapu odmrażania gospodarki poprzez luzowanie obostrzeń wynikających z epidemii koronawirusa. Nowe zmiany będą obowiązywać po majowym weekendzie.

"Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia" – powiedział prezes Rady Ministrów, tłumacząc utrzymanie obostrzeń przez majówkę.

W rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka podkreślił, aby podczas majówki zachować się odpowiedzialnie. "Stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy" - zaznaczył.

Reklama

Wskazał, że o ile możemy przemieszczać się po kraju naszymi samochodami osobowymi, należy pamiętać, że nadal zamknięte dla ruchu turystycznego są granice. W środę o przedłużeniu kontroli granicznych do 13 maja podpisał w nowelizacji rozporządzenia szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński.

Rzecznik KGP przypomniał również, że obowiązuje nadal rozporządzenie dotyczące pojazdów komunikacji zbiorowej, w których nie może przebywać więcej pasażerów aniżeli występuje połowa miejsc siedzących. "A kiedy podróżują obce sobie osoby, mamy obowiązek zakrywać usta i nos również w pojazdach" - podkreślił policjant.

"Pamiętajmy, że nadal obowiązują ograniczenia w zakresie grupowania się i spotkań. Nie wolno też organizować zgromadzeń obcych osób w liczbie większej niż 2, a pomiędzy osobami należy zachować odległość co najmniej 2 metrów" - zaapelował.

Poinformował także, że w trakcie majówki należy zachować tzw. dystans społeczny. "Chodzi o zdrowie nas i naszych bliskich" - podał.

Inspektor Mariusz Ciarka zapowiedział, że policjanci cały czas będą zwracać uwagę na obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych. Bez maseczki zakrywającej nos i usta można jednak spacerować - jak informowały Lasy Państwowe - po lasach. Należy ją założyć przebywając na leśnym parkingu lub miejscu postojowym.

Wciąż nie można korzystać z placów zabaw, ogrodów jordanowskich (w częściach, gdzie są urządzenia do zabawy dzieci), nie można też korzystać w lasach z miejsc biwakowania, wiat.

Jak informuje portal gov.pl, w związku z zamknięciem hoteli i innych miejsc noclegowych nie mamy szansy spędzić turystycznie weekendu. Hotele są otwarte m.in. dla osób przebywających w służbowej delegacji i zakwaterowanych przed 31 marca. Wciąż także lokale gastronomiczne pozostają zamknięte - mogą jedynie serwować potrawy "na wynos".

"Życzymy spokoju i odpoczynku od spraw codziennych, jednak z pamięcią o wspólnej odpowiedzialności za zdrowie nas wszystkich. Od naszej odpowiedzialności i dyscypliny zależy, czy nasi bliscy będą zdrowi" - dodał. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj