Umorzone postępowanie dotyczyło kilkudziesięciu domów spokojnej starości zlokalizowanych w różnych regionach kraju, w których w marcu prowadzone były przez wojsko prace przy dezynfekcji obiektów.

Prokuratura generalna uruchomiła śledztwo z urzędu po doniesieniu ministerstwa obrony o licznych przypadkach “porzuconych pacjentów, leżących w tych samych pomieszczeniach ze zwłokami osób zmarłych na Covid-19”.

Z dokumentu o umorzeniu postępowania, którego szczegóły ujawnił dziennik “El Mundo”, wynika zarazem, że prokuratura generalna nie będzie blokować śledztw, które uruchomiły już prokuratury w poszczególnych wspólnotach autonomicznych Hiszpanii wobec dyrekcji miejscowych domów seniora, w których doszło do zaniedbania podopiecznych.

Reklama

W piątek rząd potwierdził, że od początku epidemii wskutek zakażenia koronawirusem w kraju zmarło ponad 1000 mieszkańców domów spokojnej starości. Niektóre z ofiar koronawirusa zostały znalezione przez żołnierzy podczas prac przy dezynfekcji placówek.

Tymczasem w środę władze sanitarne Katalonii wydały zalecenia placówkom medycznym, aby w związku z dużą liczbą zakażeń i brakiem wolnych łóżek na oddziałach intensywnej terapii w pierwszej kolejności przyjmować do szpitali osoby młodsze i w lepszym stanie zdrowia.

Wśród wskazówek służb sanitarnych, które ujawniła rozgłośnia Cadena Ser, jest m.in. rezygnacja z transportu do szpitala pacjentów w stanie krytycznym, a także korzystania z respiratorów przez osoby w wieku powyżej 80 lat.

Pomiędzy wtorkiem a środą liczba zgonów na Covid-19 wzrosła w Hiszpanii o rekordowe 864 przypadki, do łącznie 9053, natomiast liczba zakażeń zwiększyła się w tym czasie z 94,4 tys. do 102,1 tys. Z szacunków rządu wynika, że ponad 85 proc. zainfekowanych stanowią pacjenci w wieku powyżej 70 lat.

Marcin Zatyka (PAP)