U pacjenta przebywającego na oddziale chirurgii ogólnej i naczyniowej bielskiego szpitala wojewódzkiego stwierdzono obecność koronawirusa. Chory trafił do placówki zakaźnej na Śląsku – potwierdziła we wtorek rzecznik bielskiej placówki Anna Szafrańska.

Szpital w komunikacie podał, że 67-letni mężczyzna trafił do placówki w minioną środę w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Wymagał natychmiastowej operacji naczyniowej, której został poddany.

Pacjent cierpiał również na wiele chorób współistniejących.

Szpital podał, że pacjent podczas przyjęcia nie miał objawów zakażenia. Także przeprowadzony wywiad z chorym nie wskazywał na zagrożenie.

"W trakcie pobytu na chirurgii stan zaczął się pogarszać. Wykonano badania, w tym także test na obecność SARS-CoV-2" – głosi komunikat.

Wyniki potwierdziły obecność koronawirusa. "W uzgodnieniu z oddziałem zakaźnym Szpitala Megrez w Tychach pacjent został tam przekazany" – podała we wtorek bielska placówka.

We wtorek – po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Bielsku-Białej – oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej został zamknięty na najbliższe 14 dni. "W tym czasie żaden z przebywających tam pacjentów nie zostanie wypisany. Sanepid otrzymał również listę chorych, którzy opuścili oddział w dniach od 19 do 23 marca" – głosi komunikat.

Szpital podał, że personel, który miał kontakt z chorym, został odsunięty od pracy. Sanepid podda go kwarantannie. Pobrano próbki od pracowników oddziału i zakładu diagnostyki obrazowej.

"Po siedmiu dniach badania zostaną powtórzone. Jeżeli wyniki będą negatywne, za zgodą powiatowego inspektora sanitarnego osoby te będą mogły wrócić do pracy. Pracownicy kwarantannę odbędą w domach" – głosi komunikat.

Szpital poinformował, że oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej zostanie poddany dekontaminacji. Wszyscy pacjenci, którzy tam przebywają, zostali odpowiednio zabezpieczeni. Zajmuje się nimi personel z macierzystego oddziału i z innych oddziałów, który nie miał kontaktu z chorym.

"Przez najbliższe 14 dni oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej nie będzie przyjmował pacjentów. Osoby potrzebujące pomocy w zakresie chirurgii ogólnej będą kierowani do najbliższych szpitali. Szpital Wojewódzki im. św. Barbary w Sosnowcu przyjmie osoby wymagające pomocy w zakresie chirurgii naczyniowej" – wskazał szpital w komunikacie.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu województwa. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych.