Sanktuarium maryjne w Lourdes we Francji zostanie zamknięte we wtorek w południe "po raz pierwszy w swej historii" - poinformował na Twitterze jego rektor, ks. Olivier Ribadeau Dumas. Będzie tam odmawiana nowenna w intencji zakończenia epidemii koronawirusa.

30 kapelanów sanktuarium Matki Bożej w Lourdes "rozpoczyna dziś dziewięć dni specjalnych modlitw za świat z Groty Objawień", które będą transmitowane na żywo przez telewizje katolickie - przekazało agencji AFP kierownictwo sanktuarium.

Sanktuarium znajduje się u podnóża Pirenejów, w departamencie Pireneje Wschodnie, w regionie Oksytania. Jest największym we Francji i jednym z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego. Co roku odwiedza go kilka milionów wiernych, w tym pielgrzymi o wątłym zdrowiu.

W poniedziałek wieczorem prezydent Francji Emmanuel Macron w orędziu do narodu - jak sam to ujął - wypowiedział "wojnę koronawirusowi" i ogłosił surowe ograniczenia, jeśli chodzi o wychodzenie obywateli z domów. Przez co najmniej 15 dni Francuzi mogą wychodzić tylko do pracy, po zakupy i do lekarza.

Według najnowszych danych w ciągu ostatnich 24 godzin we Francji odnotowano 1210 nowych zakażeń koronawirusem i 21 zgonów. W sumie od początku epidemii zarejestrowano 6633 przypadki zakażenia i 148 zgonów. (PAP)