Tomasz Pleban powiedział PAP, że urzędnicy w ostatni czwartek, jak co roku, pojechali do partnerskiego powiatu w Plauen. W pięcioosobowej delegacji byli m.in. wicestarosta Tomasz Pleban i członek zarządu powiatu Cezary Majcher.

"W Niemczech przebywaliśmy do niedzieli. Słyszeliśmy, że w międzyczasie w kraju wprowadzono specustawę, dlatego zgłosiliśmy nasz pobyt za granicą. Nie miałem żadnych objawów choroby. Poinstruowano mnie, że gdyby takie wystąpiły mam zgłosić się prosto na oddział zakaźny" – powiedział wicestarosta.

Dodał, że polecenie o poddaniu się kwarantannie dostał w środę. "Dzisiaj dostałem telefon z Wojewódzkiej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Pani z sanepidu stwierdziła, że zarówno ja, jak i osoby, które przybywały ze mną w Niemczech mamy poddać się kwarantannie domowej na dwa tygodnie" - powiedział Pleban.

Reklama

Kwarantanna ma potrwać do 20 marca. "Nie mam żadnych objawów zakażenia, czuję się dobrze. Mogę pracować zdalnie, jestem cały czas w kontakcie z pracownikami" – zaznaczył Tomasz Pleban.

Kwarantanną domową objętych jest 17 mieszkańców województwa świętokrzyskiego, a 360 osób jest pod nadzorem epidemiologicznym. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga