W związku z zagrożeniem koronawirusem władze Arabii Saudyjskiej tymczasowo zakazały swoim obywatelom i innym mieszkańcom tego kraju udziału w umrze, czyli tzw. mniejszej pielgrzymce do Mekki i Medyny, gdzie jest grób Mahometa - podała w środę agencja SPA.

Rozwój wydarzeń będzie regularnie analizowany i decyzja ewentualnie zostanie cofnięta, jeśli sytuacja się zmieni - sprecyzowała państwowa saudyjska agencja, powołując się na źródło w MSW.

Dokładnie przed tygodniem Arabia Saudyjska zamknęła tymczasowo swoje granice dla zagranicznych pielgrzymów odwiedzających Mekkę i Medynę. Co roku pielgrzymuje tam ok. dwóch milionów muzułmanów z całego świata.

Umra jest pielgrzymką indywidualną do Mekki, na którą muzułmanin może udać się w dowolnym momencie roku. Inaczej jest z hadżem, tzw. większą lub pełną pielgrzymką, w którą wierni udają się w określonym momencie zgodnie z księżycowym kalendarzem islamskim. Najważniejszym elementem umry jest siedem rytualnych okrążeń Kaby, świątyni na głównym dziedzińcu Świętego Meczetu Al-Masdżid al-Haram w Mekce, i ucałowania hadżaru (Czarnego Kamienia), największej świętości islamu. Muzułmanie pielgrzymują również do grobu Mahometa w Medynie.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do tej pory w Arabii Saudyjskiej stwierdzono jeden przypadek zakażenia nowym koronawirusem, który może powodować groźne dla życia zapalenie płuc. (PAP)