„Według stanu na godzinę 13.40. w szpitalach z powodu podejrzenia zakażenia wirusem przebywa siedem osób. Kolejne osiem jest objętych kwarantanną domową” – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Marek Wieczerzak.

Od osób przebywających w szpitalach pobrano próbki do badań, które mają potwierdzić lub wykluczyć obecność koronawirusa.

Pod nadzorem epidemiologicznym sanepidu w województwie lubelskim znajduje się obecnie 139 osób, które mają obserwować swój stan zdrowia i kontaktować się z sanepidem w przypadku wystąpienia niepokojących objawów.

Reklama

Wszystkie te osoby albo ostatnio wróciły z Włoch, albo miały kontakt z pacjentami obecnie hospitalizowanymi.

„Nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa” – zapewniła Lubelski Państwowy Wojewódzkiego Inspektor Sanitarny Maria Korniszuk, która w czwartek w urzędzie wojewódzkim uczestniczyła w spotkaniu z dyrektorami szpitali w regionie poświęconemu m.in. procedurom związanym z ewentualnym wystąpieniem koronawirusa.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka powiedział, że chodzi o przygotowanie na wypadek, gdyby wirus pojawił się w Polsce. „Żebyśmy byli przygotowani na konieczność może bardzo intensywnego działania w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, żeby nam nie wypadało wszystko z rąk, ale żeby spokojnie uruchamiać kolejne działania i przeciwdziałać także panice” – powiedział Sprawka. Jak zaznaczył, na terenie Włoch północnych, gdzie wystąpił koronawirus, w ostatnim okresie, m.in na feriach, przebywało około 150 tys. Polaków.

Dyrektor szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie Adam Borowicz powiedział dziennikarzom, że na oddziale zakaźnym w tym szpitalu większość sal jest jednoosobowych, z węzłem sanitarnym, podwójnym wejściem. „Jesteśmy w stanie kilkanaście osób izolować jednocześnie. W razie potrzeby możemy to zwiększyć” – zapewniał.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. W środę wieczorem Główny Inspektorat Sanitarny podał, że od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. na całym świecie zanotowano 81,027 tys. potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 2763 zgony (3,4 proc.). Najwięcej zgonów zgłoszono z Chin (2716). Śmiertelne przypadki zanotowano też m.in. w Iranie – 15, Korei Południowej – 11 czy we Włoszech – 11.

Główny inspektor sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Korei Południowej i Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.(PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska