Kristyna Hermannova z kliniki chorób zakaźnych i tropikalnych szpitala Na Bulovce przekazała, że przebywające na 14-dniowej kwarantannie osoby nie będą poddawane dalszym testom, jeżeli nie wystąpią u nich objawy zakażenia, czyli podwyższona temperatura, bóle mięśni lub kaszel.

Ewakuowana grupa dwa razy dziennie ma mierzoną temperaturę. Lekarze podkreślili, że u większości chorych oznaki zakażenia pojawiły się w ciągu 10 dni od kontaktu z wirusem.

Jak poinformował szpital, ewakuowani Czesi mieszkali dotąd we wspólnych pomieszczeniach. Od środy mają do dyspozycji samodzielne pokoje i mogą wspólnie przebywać na korytarzu. Obowiązuje zakaz odwiedzin, od którego było odstępstwo - pracownik służby zdrowia, który jest członkiem rodziny jednej z osób poddanych kwarantannie, odgrodzony drzwiami śluzy ochronnej mógł zobaczyć bliską sobie osobę.

Reklama

Hermannova powiedziała dziennikarzom, że szpital jest przygotowany na badania lub kwarantannę kolejnych osób. Klinika chorób zakaźnych ma do dyspozycji 100 łóżek. Do wtorku w Czechach na obecność koronawirusa przebadano 50 osób. Wszystkie miały wynik negatywny.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)