Planowane na czwartek spotkanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z ambasadorem Iranu Masoudem Edrisi Kermanshahi zostało odwołane - poinformowała w środę PAP wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Anna Godzwon.

Powodem odwołania spotkania - poinformowała - jest planowana w czwartek wizyta w Polsce przedstawicieli Komisji Weneckiej.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotyka się od grudnia ub. roku z ambasadorami różnych państw. Najwięcej kontrowersji wzbudziło jego spotkanie z ambasadorem Rosji Sergiejem Andriejewem 19 grudnia ub. roku. Było to w tym samym dniu, w którym miała miejsce pierwsza z serii niedawnych wypowiedzi prezydenta Rosji Władimir Putin pod adresem Polski - mówił wtedy o tym, że na wybuch II wojny światowej największy wpływ miała konferencja w Monachium, w wyniku której Polska wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji.

Grodzki mówił później m.in. w rozmowie z PAP, że w sprawie rozmowy z ambasadorem Rosji rozmawiał telefonicznie z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem podczas której ustalili, "co może i powinien powiedzieć ambasadorowi rosyjskiemu, a czego nie powinien mówić". Grodzki zapewnił, że "dokładnie się do tej instrukcji dostosował". Zaznaczył też, że "nie było ani jednej sugestii", aby wizytę rosyjskiego ambasadora odwoływać.

Wizyta przedstawicieli Komisji Weneckiej związana jest z prośbą marszałka Senatu o wydanie opinii o uchwalonej w Sejmie 20 grudnia ub.r. nowelizacji ustaw sądowych.