W 2020 r. zapowiada się dość duża aktywność legislacyjna prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. On sam chciałby, aby jedną z pierwszych inicjatyw prezydenta, zgłoszoną do Sejmu już w styczniu, był projekt dotyczący Centrów Zdrowia 75+.

"Koncepcja Centrum Zdrowia 75+ dotyczy szczególnej opieki nad osobami starszymi. Eksperci Narodowej Rady Rozwoju wraz z Biurem Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP prowadzą pracę nad tym projektem. Rzecz dotyczy stworzenia sieci oddziałów geriatrycznych oraz Centrów Zdrowia 75+, które byłyby właściwe dla powiatu lub kilku powiatów, w przypadku mniejszych jednostek. Chodzi o budowę sieci w całym kraju” – powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta. Jak podkreślił, ma to być odpowiedź na wyzwania demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa.

„Założenia projektu są obecnie przedstawiane stronie samorządowej do konsultacji, trwają rozmowy z ekspertami, a także z rządem. Chciałbym, żeby Centrum Zdrowia 75+ było kolejną - po Centrum Usług Społecznych - dużą, systemową inicjatywą prezydenta, która będzie prawdopodobnie zgłoszona w styczniu” – powiedział prezydencki minister. Ustawa o Centrum Usług Społecznych wejdzie w życie w 1 stycznia 2020 roku.

Mucha wyjaśnił, że koncepcja Centrum Zdrowia 75+ składa się z dwóch filarów: pierwszy to sieć oddziałów geriatrycznych – jeden oddział na 300-350 tys. mieszkańców; drugi filar to sieć Centrów Zdrowia 75+, prowadzących opiekę ambulatoryjną, dzienną i domową - jedno centrum na 100-120 tys. mieszkańców.

Działalność centrów ma być oparta na współpracy z oddziałami geriatrycznymi. Docelowy koszt programu Centrum Zdrowia 75+ to 1 mld 200 mln zł rocznie.

Kancelaria Prezydenta pracuje także, w porozumieniu z ekspertami, nad "ustawą prorodzinną". "Chodzi o przegląd prawa pod kątem szczegółowych zmian, które pozwalają wesprzeć rodzinę bez dokonywania rewolucji. W tym zakresie współdziałamy z Rzecznikiem Praw Dziecka" – powiedział Mucha.

Poinformował, że prezydent planuje też aktywność związaną ze wsparciem rodziny - we współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi. „Jest pomysł, i on jest już na etapie dość zaawansowanej realizacji, że na podobieństwo inicjatywy prezydenta, jaką jest Kongres 590, która się rozwija i dziś jest wydarzeniem o dużej skali, chcemy zorganizować wydarzenie dotyczące rodziny" - powiedział prezydencki minister. Poinformował, że partnerem Kancelarii Prezydenta w tej inicjatywie ma być województwo łódzkie, Rzecznik Praw Dziecka, a także Związek Dużych Rodzin 3+.

Przy prezydencie działa też Zespół ds. Przeglądu Prawa Samorządowego, w skład którego wschodzą przedstawiciele wszystkich organizacji samorządowych, które skupione są też w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. „W połowie grudnia odbyło się kolejne posiedzenie zespołu; rozmowa dotyczyła zmian postulowanych przez stronę samorządową. To są propozycje pewnych szczegółowych kwestii, ale dość istotnych z perspektywy postulatów strony samorządowej. Umówiliśmy się, że taki pakiet zmian w prawie, które ułatwiają funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego, będzie przygotowywany w Kancelarii Prezydenta i zgłoszony" – powiedział wiceszef KPRP.

Mucha zaznaczył, że do Kancelarii Prezydenta trafiają też liczne inicjatywy obywatelskie. „Jest dość bogata agenda, jeśli chodzi o inicjatywy, które są nam zgłaszane przez obywateli, jak również o propozycje płynące z samorządów oraz przemyślenia własne KPRP. Myślę, że na tej podstawie zapowiada się dość duża aktywność legislacyjna prezydenta. Niezależnie od tego, że do tej pory mamy już 26 ustaw, które zostały uchwalone z inicjatywy prezydenta” – powiedział wiceszef prezydenckiej kancelarii.

W tym roku kończy się pięcioletnia kadencja prezydenta Andrzeja Dudy, który został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 roku. Choć nie ogłosił on jeszcze oficjalnie, że wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, jest niemal pewne, że będzie ubiegał się o reelekcję.