Ogromna awaria sieci ciepłowniczej sparaliżowała ruch w rejonie ulic Powsińskiej.

"Otrzymaliśmy zgłoszenie o awarii ciepłowniczej na wysokości adresu Powsińska 67. Zgłoszenie wpłynęło do nas ok. godz. 9.45. Uszkodzeniu uległa rura ciepłownicza z gorącą woda, z której nastąpił wyciek. W związku z tym wytworzyły się duże ilości pary wodnej" - przekazał PAP kpt. Wojciech Kapczyński z warszawskiej straży pożarnej.

Dodał, że na miejscu pracują trzy zastępy straży pożarnej. "Zabezpieczamy miejsce zdarzenia oraz pomagamy opuścić pojazdy osobom, które utknęły na miejscy zdarzenia. Znajduje się tam też jeden autobus" - powiedział kpt. Wojciech Kapczyński.

Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, z powodu awarii mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu linii 131, 159, 162, 164, 180 ,185 i 187.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdecydował o zorganizowaniu sztabu kryzysowego w sprawie awarii ciepłowniczej sieci Veolia przy ul. Powsińskiej - poinformował w środę rzecznik stołecznego ratusza Kamil Dąbrowa.

Strażacy pomagają opuścić pojazdy osobom, które utknęły na miejscy zdarzenia. "Prezydent Rafał Trzaskowski podjął decyzję o zorganizowaniu sztabu kryzysowego w sprawie awarii ciepłowniczej sieci Veolia przy ul. Powsińskiej" - napisał Dąbrowa na Twitterze.

- Nasze służby w pierwszej kolejności będą pracowały nad tym, aby ograniczyć zasięg awarii - poinformowała PAP Aleksandra Żurada, rzecznik Veolia Energia Warszawa S.A.

Jak przekazała Żurada, w wyniku awarii sieci ciepłownicznej w rejonie ulic Powsińskiej i Gołkowskiej występują na terenie całej Warszawy występują zakłócenia w dostawie ciepłej wody i ogrzewania do budynków.

"Na razie jeszcze nie mówimy o braku dostaw ciepła. Na razie wiemy, że są zakłócenia tzn., że ciśnienie wody i temperatura mogą być niższe" - powiedziała Żurada.

Dodała też, że służby techniczne w pierwszej kolejności będą pracowały nad tym, aby ograniczyć zasięg awarii. "Będą też ustalały przyczynę awarii i ją usuwały" - podkreśliła Żurada.

Na miejscu pracują trzy zastępy straży pożarnej. "Zabezpieczamy miejsce zdarzenia oraz pomagamy opuścić pojazdy osobom, które utknęły na miejscy zdarzenia. Znajduje się tam też jeden autobus" - powiedział kpt. Wojciech Kapczyński.

Na miejscu pracuje kilka załóg policyjnych m.in. stołeczna drogówka, która zabezpiecza skrzyżowania - powiedział PAP asp. szt. Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy policji. Dodał, że w wyniku awarii nikt nie ucierpiał.

Zablokowana jest m.in. ul. Limanowskiego w kierunku Wiertniczej i Powsińska, odcinek ul. Idzikowskiego, Gołkowska. "Jest dużo pary.

"Zalane są drogi dojazdowe oraz osiedla do ul. Gołkowskiej. Jedna osoba została poparzona (mieszkanka osiedla, która ratowała zwierzę z zalanej piwnicy)" - poinformowała na portalu Facebook Komenda Miejska PSP m.st. Warszawy.

Woda zalała też część podziemną budynków na rogu ul. Idzikowskiego i Czerniakowskiej. Ochroniarz z budynku przy ul. Idzikowskiego 2 przekazał PAP, że widząc płynący strumień wody zabezpieczył wejście, mimo to woda wdarła się do podziemi.

"Najwięcej gorącej wody wdarło się do garażu" – powiedział PAP ochroniarz. Dodał, że zalane zostały samochody.

Jak relacjonuje reporter PAP odcinek drogi, na którym pracują służby, jest odgrodzony taśmami, a ruch wstrzymują strażacy i policjanci. Na południowym pasie ul. Powsińskiej na długości kilkuset metrów zalega warstwa parującego szlamu, a ze studzienek wydobywa się para.

"Widziałem moment awarii, gdy jechałem do sklepu. W górę z ziemi buchnął gejzer gorącej wody wysoki na kilka metrów" - opowiadał jeden z mieszkańców ul. Idzikowskiego. Natomiast pracownik służb działających na miejscu mówił, że na ul. Idzikowskiego samochody stały w gorącej wodzie.

Obecnie odcięto dopływ wody do uszkodzonym odcinka kolektora ciepłowniczego, trwa wypompowywanie pozostającej wody do kanału wzdłuż ul. Czerniakowskiej.

Po awarii ciepłowniczej na Mokotowie w rozlewisku i w gęstej mgle utknęło ok. 200 samochodów, w tym siedem autobusów. Strażacy udzielili pomocy 100 osobom.

"Veolia Energia Warszawa potwierdza, że w wyniku awarii sieci występują zakłócenia w dostawie ciepłej wody i ogrzewania do budynków na terenie całej Warszawy" - przekazała w komunikacie spółka.

Jednocześnie zapewniła, że służby techniczne spółki są na miejscu. "Współpracujemy z policją i strażą pożarną w celu zabezpieczenia terenu, a także bezpiecznego usunięcia awarii i przywrócenia prawidłowej pracy systemu ciepłowniczego" - napisano w komunikacie.

Spółka dodała, że na chwilę obecną system ciepłowniczy został tak podzielony, aby elektrociepłownia Żerań i ciepłownia Kawęczyn utrzymały prace i zapewniły bezpieczne dostawy ciepła do ponad połowy mieszkańców Warszawy. "W ten sposób zmniejszyliśmy obszar zasięgu awarii i jednocześnie przystąpiliśmy do usuwania awarii przy ul. Powsińskiej" - przekazała spółka. Dodała, że przedstawiciele Veolii są członkami sztabu kryzysowego powołanego przez Prezydenta m.st Warszawy Rafała Trzaskowskiego. "Spółka na bieżąco będzie przekazywała najbardziej aktualne informacje na swojej stronie www.energiadlawarszawy.pl a więcej szczegółów zarówno na temat przyczyn awarii oraz przewidywanych czasów usunięcia podamy dzisiaj bliżej godziny 15.00" - poinformowała w komunikacie.